Skip to main content

Reuse centrum Olda žere. Jak funguje a co to je?

Co by řekli medvědi, kdyby se namísto u Kolína potkali v místě jako je reuse centrum? “Pojďte pane, budeme si brát? Nebo: “Pojďte pane, budeme si darovat?”

Belador: “Moment, darovat si? To máš překlep, Tome.” Jak se to vezme, Beladore. Pokud by se dovádivá medvědiska skutečně jen šla zbavit nějakých věciček, pak by zvratné “si” skutečně přebývalo.

Nejprve tě ale, Beladore, dovzdělám, co reuse centrum vůbec je a zmíním i vlastní zkušenosti. Při tvé zabejčenosti je ti stejně blbý se pozeptat, což?

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Reuse centrum Olda žere. Co to je a jak funguje?
Reuse centrum.

Poslední změna: 25. 1. 2023

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

Je reuse centrum vůbec pro tebe?

Reuse centrum je dobré pro toho, kdo se chce smysluplně a hlavně rychle zbavit věcí.

Naopak není pro toho, kdo chce:

  • za věci peníze,
  • mít větší kontrolu, kde jeho věci skončí.

Větší kontrolu nad darovanými věcmi budeš mít na nevyhazujto nebo marketplace/bazos, atd.

Na zbavování se věcí je také super aukro. Nemáš sice kontrolu nad tím, kde věci skončí, ale zbavíš se snad všeho. Navíc poměrně rychle a bez zdlouhavé komunikace se zájemcem.

Na aukru se sice nedá darovat, ale věci se dají nabídnout jako aukce od koruny (poštovné platí kupující). Překvapivě jsem se na aukru zbavil více věcí, než na nevyhazujto. Buď za to může větší základna uživatelů, nebo jen lidská závislost na nakupování😀

Reuse centrum a nahlédnutí dovnitř: knihy, věci do domácnosti a nádobí
Knihy, věci do domácnosti a nádobí…

Tristo hrmených! A čo je také Reuse centrum?

Možná tě napadá, proč reuse centrum. Nemáme české slovo? No… jako určitě spoustu, ale… slova, na která jsem přišel, zní jaksi divně. Reuse je něco jako znovupoužití, centrum je střed. Takže středisko znovupoužitelnosti? No, takže asi proto😀 Lepší překlad mi můžeš napsat do komentáře!

Reuse centrum je místo, kam můžeš přinést věci, které ti už neslouží. Ať už jsou to třeba věci, které se ti nepodařilo prodat či darovat, nebo věci, kterých se chceš zkrátka zbavit rychle a bez práce.

Reuse centrum a nahlédnutí pod pokličku: lyže, lyžáky, boty, ...
Lyže, lyžáky, boty, …

Reuse centrum je ale také místo, kam si můžeš přijít pro věc, kterou právě potřebuješ a odnést si ji. Většinou za velmi symbolický poplatek (viz dále).

Reuse centrum je příjemné místečko. Moc příjemné. Setkávají se zde dva životní směry. Život bez odpadu a život prahnoucí po jednoduchosti.

Co se dá v reuse centru najít?

Všechno možné. Než abych seznam tahal z paty, vypomůžu si stránkami pardubického reuse centra. Bohulibá krádež je v pohodě, ne?

Belador: “Bohulibá krádež je oxymóron.” Ty seš mi dneska na tu lingvistiku nějakej zatíženej, poslechni! A vůbec, o tom by se dala vést teologicko/filosofická diskuze.

Úlovky
Moje úlovky: nádoba na vykuřovadla a miska.
  • V Reuse centru berou:
    • Zařízení a vybavení domácnosti (např. keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, plechy na pečení, talíře, hrníčky, příbory, sklenice).
    • Obrazy, rámy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče, mechanické domácí strojky.
    • přepravky, bedny, mechanické nářadí atd.
    • Mediální produkty (CD, DVD, videokazety).
    • Hračky, sportovní potřeby a vybavení, kola, koloběžky, lyže, snowboardy.
    • Knihy, časopisy.
    • Kamna, kbelíky, zahradní náčiní, zahradní dekorace, doplňky.
    • Vybavení pro chov domácích zvířat (klece, akvária).
    • Drobný nábytek (židle, stolky, skříňky, poličky, nečalouněná křesla).
    • Bižuterie.
  • Neberou:
    • Jakékoliv elektrozařízení: elektronika, elektrické přístroje a spotřebiče.
    • Textilní výrobky, oděvy a obuv, čalouněné věci.
    • Rozměrný nábytek, čalouněný nábytek.

Zkrátka a jednoduše: do reuse centra patří věci, které dokáže odnést člověk svépomocí. Dále věci čisté a věci, které nikoho neohrožují na zdraví.

Čtenáři právě nejraději mlsají:

Kolik taková sranda stojí?

Například v pardubickém reuse centru je vhodné přispět částkami:

  • 10 Kč za drobné či částečně poškozené věci,
  • 20 Kč za zachovalé věci,
  • 50 Kč za funkční levnější věci,
  • 100 Kč za funkční dražší věci,
  • a 200 Kč za “echt kauf”.

Nerozeberou si moje věci vetešníci nebo podivné existence?

Můžeš se jít do reuse centra podívat. V Pardubicích se uvnitř schází intelektuálně působící jedinci, kteří si pečlivě vybírají knihy, páry, které vybírají skleničky, mističky, atp., Ukrajinky, které hledají hračky pro děti, romáci, kteří pravděpodobně hledají něco cenného. Spíš tak pasou po příležitosti😀.

V reuse centru jsou věci “běžnějšího užití”. Já si třeba odnesl dvě mystičky. Přijde mi, že v reuse centru dost dobře platí: pro jednoho odpad, pro druhého poklad.

Když ten můj přítel Olda, on je vetešník! Volbou reuse centra se pravděpodobně chceš věcí jen rychle a pohodlně zbavit. Pak máš dvě možnosti:

  • Dopřát vetešníkům zisků z prodeje věcí, kterým jsi ty věnovat energii nechtěl. Neřešit, kde darovaná věc skončí.
  • Vůbec do reuse centra nic nedávej, pokud se nepřeneseš přes myšlenky na inkasování zisků z tvého zboží druhým člověkem.
Ten můj přítel Olda, on je vetešník!
…sbírá staré krámy a hlavně peníze!

Je reuse centrum i v mém městě?

To nevím. Nevím totiž, kde bydlíš.😀 Ale dám ti prut a ukážu ti, jak se chytaj ryby. Chceš? Řeku už si musíš najít sám.

Dobrý přehled získáš na mapoticu. Druhou možností je kam s ním. V mapě nejsou jen reuse centra, ale v podstatě všechna možná místa, kde se dá něco darovat.

Kvůli tomu mi mapa přijde nepřehledná. Je přímo zavalená pobočkami zásilkoven, přes které se dá odeslat darované oblečení. Může pomoci filtrace. Nejlépe tak, že do vyhledávání napíšeš, co chceš darovat, třeba nádobí. Pak zůstávají převážně reuse centra. Ale nejsou tam všechna. Například to Pardubické (otevřené od dubna 2022) chybí.

Budeš si darovat?

Tak co, budeš si darovat? Prostor, čas, energii? Možná ti teď přijde, že ti věci kolem tebe nevadí. Ale všímej si, jak se cítíš, když se na ně díváš. Některé z nich v tobě určitě vyvolávají libé/nelibé pocity.

Tyhle pocity by nás měly přivádět k zamyšlení: když z nich nemám radost, proč je mám? O nutnosti údržby nemluvě: výměna baterek, dobíjení, nastavování, promazávání, aktualizování, lepení upadlých částí, přendávání … Čistý prostor jen s věcmi, které ti dělají radost, je nabíjející.

Darováním daruješ sobě💚 A nenapadá mě příklad, kdyby tomu tak nebylo.

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply