Skip to main content

Textilní odpad v Chile z ČR? Na jaké známé značky můžeš v poušti natrefit?

Každý rok se do pouště v Chile “schová” oblečení, které má o 16,5 % větší hmotnost, než je hmotnost všech zbývajících nosorožců v Africe (tuponosých a dvourohých dohromady, což je cca 25 000 jedinců). Jak se Čechů týká textilní odpad v Chile? Víc, než si dokážeš představit.

Pár hader v písku… stojí to vůbec za pozornost? Navíc na druhém konci světa?

Poznámka: čerpal jsem ze dvou videí, které jsou v těle článku.


Textilní odpad v Chile
Může se v Chile nacházet i tvoje tričko? Je to možné.

Poslední změna: 1. 2. 2023

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

Od kalhotek po batoh: textilní odpad v Chile ve špetce souvislostí

Textilní odpad se do Chile nedováží rok nebo dva. Kdepak. Cca 20 let. Končí zde veškerý textil: od spodního prádla po batohy. Problém je, že většina oblečení je syntetického původu (polyester) a jen tak tedy nezmizí.

Do Chile se textil dostává na lodích, které plují do přístavu Iquique. Proč ale tam?

Stejně jako v případě Ghany, nebo třeba Ugandy (a spousty dalších míst Afriky a Latinské Ameriky, ve zmíněných místech je situace nejextrémnější), i do Iquique se textil přiváží s “dobrým” úmyslem.

Alto Hospicio: život ve městě vedle největší skládky textilního odpadu na světě

Alto Hospicio leží hned vedle přístavního města Iquique. Je to město o 120 000 obyvatel. Skládka se nachází hned za městem. Toxické plyny uvolňované během rozkladu oblečení tak můžou mít vliv i na místní obyvatele. O “požárech” nemluvě.

Jeden takový proběhl v červnu a trval dva týdny. Dle Desierto Vestido, místní organizace pro region Tarapacá, zmizela většina oblečení. Skládka je vidět i na leteckých snímcích Google a paradoxně ještě lépe na Seznamu.

Zajímavé je, že o požáru neinformovala žádná média. Viz srovnání hledání na google (v době psaní článku). Ta psala jen o existenci skládky.

Výsledky vyhledávání v češtině. O požáru v poušti Atacama ani zmínka.
Výsledky vyhledávání v angličtině. O požáru zmínky jen od místních neziskovek a eko organizací.

Textilní odpad v Chile v médiích

Možná si něco na téma textilní odpad v Chile už zaslechl. Médii zpráva prolétla v roce 2021. V českých médiích se objevila také a to hned ve třech vlnách. Mně minuly všechny. První přišel se zprávou seznam, dva dny na to radiožurnál, za dalších 16 dní ČT a 18. prosince se pak zpráva objevila současně na serveru novinkyidnes (zvláštní to shoda).

Všechny zprávy mělo jedno společné: v chilské poušti Atacama, poblíž města Alto Hospicio, vznikla největší skládka textilu na světě. Kdo je za ni ale zodpovědný? To v médiích vůbec nezaznělo (tedy, kromě velmi obecného výkřiku do tmy: “fast fashion”).

Může za odpad v Chile fast fashion?

Kromě článku “Češi a textilní odpad v Chile?” čtenáři také s oblibou čtou:

Cesta oblečení…

V následujícím videu od BBC (jen ŠP, ale jde spíš o záběry) je možné získat přehled o lokalitě.

Reportáž BBC (jen ŠP – pokud nevládneš, stačí se jen dívat).

… z “charitativních” kontejnerů

V oblastech globálního severu se vysloužilý textil sbírá do “charitativních” kontejnerů (takové kontejnery známe a používáme). Část skutečně skončí v second handu v místě sběru (procenta pro případ Afriky), část jde na zpracování (většinou automobilový průmysl) a zbytek na ty “charitativní účely” do Afriky nebo Latinské Ameriky.

Poznámka: rozhodně neplatí pro všechny kontejnery, které známe v ČR! Na téma se zaměřím v některém z dalších článků. Zajímavě o recyklaci odpadu mluví i Miroslav Válka (ředitel Arca Chrast) s Vojtěchem Kovalem v podcastu Budoucnost R, nebo Marcela Janská v rozhovoru s neziskovkou Potex.

V Iquique (stejně jako v dalších podobných místech) jsou oděvy tříděny, prodávány na tržištích a dále zpracovávány. To zní dobře, ne? Tak jakápak skládka?

… z dílen Asie, přes prodejny Evropy a Severní Ameriky, až do písku v Chile

V Atacamě nekončí jen vyřazený textil z domácností. Putují tam také netknuté kusy oblečení od světoznámých značek (mnohdy ještě s visačkami). Později se podíváme na to, jaké to jsou (což alespoň v českém zpravodajství nezaznělo a skrylo se pod pojem “fast fashion”).

Další pohled na poušť Atacama (jen ve ŠP, pro vzhled není jazyk ani potřeba).

Kamenem úrazu je množství a…

Ne všechen textil je dále použitelný, ale hlavně přivážené množství je enormní. Třídění vyžaduje čas a čas jsou samozřejmě peníze třídičů. O velkou (údajně až 85 %) část oděvů tak není zájem. Z oblečení je mrknutím oka odpad.

… chybějící limity na import

Chile nemá žádné limity na import textilu. Do země si tak firmy mohou dovážet co chtějí.

Nejvíce nacházené značky

Které značky byly nejvíce nacházeny? Neziskovky SumOfUsDesierto Vestido společně udělaly průzkum textilního odpadu ze skládky v Atacamě. Sebraly vzorky z několika míst hromady a počítaly zastoupení značek.

Vznikl tak report, ve kterém je uvedeno, že nejvíce byla nacházena značka Old Navy. Ta mi nic neříká. Další značky ale už zní povědomě:

H&M, Adidas, Calvin Klein, Wrangler, Levi’s.

Méně často byly nacházené (z těch, co mi zní povědomě):

Zara, Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Gap, Vans, Nike, Converse.

Shrnutí

Vlastníš něco od takových značek? Já jo. Kupoval jsem je ještě v dobách, kdy mě udržitelnost nebrala. Co z článku plyne? Dvě věci:

1) Zajímej se, jak nakládá kontejner na textil (který máš v blízkosti bydliště) s oblečením, ať nekončí v Chile nebo Africe. Společností, které kontejnery provozují, je spousta (stay tuned, zaměřím se na ně později).

2) Nepodporuj fast fashion. Nízká cena je často jenom zdání. Kvalitnější oblečení s vyšší cenovkou tě může vyjít ve skutečnosti levněji (v přepočtu na počet nošení).

Zase je to o nás. O jednotlivcích, kteří svými nákupy hýbou světem. A o marketérech, kteří se snaží z jednotlivců dělat stádo, snaží se vnutit nám pocit, že nejsme dobří takový, jací jsme. Pojďme jim ukázat, že to není pravda!

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply