Skip to main content

Hodiny na Letné. Co je to zas za kok*tinu?!

Prej nám tikají hodiny (pomiňme, že digitálky netikaj). To je jasný, to každýmu. Ale teď jsou prý k vidění hodiny na Letné. Nebyl jsem tam. Ukazují čas, který nám prý dle vědecké komunity zbývá do zvýšení teploty Země o 1,5 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Co si o tom myslím?

Poznámka: Nějak jsem si ve článcích o hodinách nevšiml informace, že hodiny na Letné byly jen do 12. 12. 22. Ale to nevadí. Berme tenhle článek jako opožděný komentář. Úvahy v něm jsou (a nějakou dobu budou) aktuální.


Hodiny na Letné.
Jak na ty zavšivené minimalisty?

Poslední změna: 11. 1. 2023

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

Poznámka 2: Úvodní ilustrace je samozřejmě volně inspirována mistry sarkasmu:

Hodiny na Letné mi štěstí nepřidávají

Nepřijde mi to moc šťastný. Obávám se, že se budou řešit emisní povolenky a výjimky, namísto obnovování dříve zničených lesů. Budou vycházet studie podivným kvalit, proč zalesňování není cesta (jakoby odlesňování byla).

Obávám se intenzivnějšího greenwashingu. Že lidé budou víc “nakrklí” vůči ekologii. Že se bude víc ukazovat obviňujícím prstíkem na “Karla”, kterej si jednou za rok zaletí na dovolenou letadlem.

Chudák Karel z toho pak bude mít “osypky”. Chce si po roční rachotě odfrknout. Místo toho, aby se ho někdo zeptal, jak se měl ve Španělsku, bude muset odpovídat, proč tam na tejden nejel vlakem.

Kromě tohoto článku čtenáři také s oblibou čtou:

Moje strana “barikády”

Mám to podobně jako hlavní hrdina mého románu (už ho přečetli 2/3 beťáků). Hlavní hrdina rozhodně není žádnej ekolep (ekologický aktivista protestující přilepením se k vozovce, stavbě, obrazu, automobilu apod.). V jiné době a v jiném čase raději stromy sází, než aby bojoval proti jejich kácení, nebo se k nim přivazoval.


Lidé si jeho počínání postupně začali všímat. Ze začátku mu vůbec nerozuměli:

„Proč to děláš? Víc než ty za rok stromů vysázíš, královi dřevorubci skácí za jediný den!“ smáli se a někteří ho dokonce označovali za hlupáka, ve výjimečných případech i za blázna.

Petr se na ně vždy usmál a trpělivě jim zas a znovu vysvětloval, že pokud se jim něco nelíbí, je s tím potřeba něco dělat.

„Nebylo by lepší, kdybys bránil dřevorubcům v kácení stromů, namísto jejich vysazování?“

„Já volím raději cestu nenásilí. To ale neznamená, že musím mlčky přijímat, co se děje. Tohle je moje řešení. Nemusím křičet, dělat velké činy. Dělám jen to, co mi přijde správné. Přijďte za rok a uvidíte, že moje snažení má smysl.“

Někteří odcházeli a kroutili hlavami, jiní odcházeli zamyšleně. Zdaleka ne všichni se mu smáli. Přicházeli k němu i lidé, kteří se na něho dívali obdivně a moc se jim Petrovo konání líbilo. Až když ho viděli, plácali se do čela a nechápali, že je to nenapadlo samotné dříve.
Dokonce se i přidávali. Kromě hájků a alejí vysazovali s dobrovolníky sdílené ovocné sady, kde se scházeli sousedé a užívali si společně tráveného času. Petrovi přišlo, že se tak částečně daří navracet původního ducha Buklandie. Alespoň v okolních vsích.

Přišel podzim a když se Petr od svého dubu ohlédl za tím, co dokázal za pouhé léto, cítil hrdost. Všude, kam oko dohlédlo, viděl plody své práce. Viděl mladinkou dubovou alej táhnoucí se od jedné vsi k druhé, břízové hájky podél potoka, sem tam nějakou vrbu, opodál platany, jilmy a dál od potoka, na písčitých podložích, borové lesíky. Viděl malé potůčky, které se ve večerní zlaté hodince třpytily, jako táhnoucí se zlaté žilky v zemi. Kolem vsí viděl ovocné sady.

Největší změny však viděl v lidech z blízkých vesnic. A v sobě. Usadil se v něm hluboký klid. Už teď se nemohl dočkat jara, až vše vyrazí s novou silou, až se vše zazelená. Těšil se, až za dva, tři roky stromy povyrostou a začnou poutníkům poskytovat skromný stín. Jenže těmto plánům stála v cestě blížící se zima.

Chceš dát vědět, až půjde kniha do předprodeje? Nebo jen další úryvky knihy? Přihlaš se k měsíčnímu mlsnému zpravodaji!😉

Sázení stromů
Tak schválně. Kterej jsem?

Cestou k nule. Cestou nenásilí.

Proto se mnou rezonuje bezobal. Je to něco, kde můžu denními volbami tvořit svůj svět. Nenásilně. Nakupovat bych přece musel tak jako tak.

Tím si projevuji vděčnost. Dělám si přece čas na jednu nejzákladnější lidskou potřebu: jíst. Trávím čas výběrem kvalitních potravin, do toho v příjemné inspirativní společnosti. Dokážu si najít čas jak na nákup, tak na přípravu jídla, ze kterého jsem stvořen. Z jídla, které nepochází z průmyslově zpracovaných “potravin” zabalených v mnohdy toxickém mixu obalů. Nákup v bezobalu nabádá ke zpomalení. A jsme u jádra pudla.

Zpomalení… ach… tam se skrývají naše pocity. Pocity, které vyvolávají myšlenky. Myšlenky jsou ale druhotné. Samotný pocit nezměníme, ale jaká bude naše reakce na něj záleží hooodně na naší mysli. Co jí dovolíme? O tom jindy. Více laskavosti si však v rychlém letu dáme jen těžko.

Snížením nákupu balených potravin se snižuje i mnou produkovaný odpad (kolik odpadu vyprodukovala naše dvoučlenná domácnost za rok 2022?). Odpad, který nekončí na lokálních skládkách, komínech spaloven… a špetka také v třídících linkách u nás, nebo v zahraničí. O odpadu, který skončí v přírodě nemluvím. Snížením spotřeby jednorázových obalů se snižuje spotřeba ropy a také spotřeba spousty toxických pomocníčků potřebných během výroby. Výrobou méně jednorázových obalů se snižuje CO2 (a dalších). A Uroboros se zakousl do svého ocasu.

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply