Skip to main content

Tomáš Shejbal

Psavec, kreativec, kouč a lektor digitálních dovedností.

Ahooj, já jsem Tomáš! Jsem digitální kouč a lektor digitálních dovedností, se zápalem pro tvorbu, psaní a vedení bezodpadové domácnosti.

Rád ti pomohu neztratit se v rychle se měnícím digitálním světě. Mými klienty jsou studenti, drobní tvůrci, volnonožci a malé firmy, kteří svou tvorbou naplňují svůj potenciál.

V rámci digitálního koučingu pomáhám klientům v efektivní práci s technologiemi, ať při psaní delších dokumentů, zpracování dat, editaci zvuku a videa nebo třeba se zvládáním zákeřností kolem tvorby webových stránek či nastavování e-mailových automatizací.

Už nějakou dobu se potácím mezi dvěma světy: kreativitou a technikou, čtením a psaním, koloběžkováním a gaučingem, metalem a mantrami.

Od roku 2016 vedu bezodpadovou domácnost, což se promítá do mé tvorby na blogu. Za tu dobu jsem pochopil, že se bezodpadová domácnost hodně potkává s minimalismem a osobním růstem.

Radary & příběhy

Po absolvování fakulty elektrotechniky a informatiky jsem se 11 let zabýval výzkumem/vývojem v oblasti radiolokační techniky. Jak v akademickém prostředí, kde jsem získal lektorské zkušenosti, tak v soukromém sektoru.

Ve volném čase jsem psal povídky do šuplíku. Vše se začalo lámat, když jsem v roce 2020 začal pracovat na blogu Bejkův mls a současně rozepsal duchovně psychologický román. V románu jsem chtěl po hlavních hrdinech, aby hledali své místo v životě, až jsem začal přehodnocovat to svoje.

Používání technologií mi bylo v oddělení výzkum/analýza denním chlebem. Dobrá znalost a efektivita při práci na PC se brala jako základní pracovní nástroj. Když jsem občas vyskočil mimo svou bublinu, zjišťoval jsem, že efektivní práce na PC (ale i mobilu) není automatická pro každého. Naopak, většina lidí s technikou docela bojuje. A to je špatně. Technika má čas šetřit a život usnadňovat.

S příchodem roku 2022, kdy jsem se rozhodl tvorbě věnovat naplno, jsem opustil jisté a dobře placené zaměstnání a vrhl se do moře nejistoty volnonožce. Zatím jsem nezalitoval 🙂

Udržitelnost

Kolo bezodpadová domácnost – minimalismus – osobní růst – mě změnilo. Čím méně věcí jsem měl, tím méně jsem jich potřeboval udržovat, opravovat, přesouvat z místa na místo. Začal jsem si uvědomovat a odlišovat své duševní potřeby a oddělovat je od přicházejících vnějších.

Digitální minimalismus a efektivita

Se zbavováním se nepotřebných věcí a činností ke mě přišel i digitální minimalismus a téma efektivity. Ať jde o vedení poznámek, úkolů, nebo “jen” používání správných nástrojů.

Nástrojů jsou však mraky a v důsledku toho jsou nůžky potenciálu téměř nekonečně rozevřené. Hodinová konzultace tak může ušetřit doslova stovky hodin přemítání a zmateného přeskakování od jednoho k druhému. Sám online konzultace využívám.