Skip to main content

Golfský proud jako únosce odpadu: Karel je v šoku

Golfský proud (Gulf Stream) se někde kolem Kanárských ostrovů dělí na severní a jižní větev. Ta severní obeplouvá Severní Irsko a Skotsko a podél Norska putuje do Severního moře. Proto se tahle část Golfského proudu nazývá Severoatlanstký proud (North Atlantic Drift).

A co že to má společného s Karlem?

Belador: “Hele, Tome, představil jsi vůbec čtenářům Karla?”

 

 

Směr Golfského proudu.

Poslední změna: 3. 5. 2023

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts, nebo třeba YouTube.

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

Karel, těší mě

Tohle je Karel
Tohle je Karel

Tak Tohle je Karel. Už nějakou dobu mi straší v hlavě (nápad na Karla). Takže ho nechám trochu nakouknout do světa.

Karla máme s Beladorem rádi, protože Karel je docela “řezan”. Možná za to může jistá podoba komandantu Guevarovi, kterého máme všichni nakoukaného. A na tenhle blog rozhodně patří (Karel, Che rozhodně ne).

Od tý doby, co Karel viděl dokument Severní proud, ví, že bordel z Labe může doputovat až na Arktidu.

Golfský proud: proč golfský?

Možná tě taky napadlo, proč se Golfskému proudu říká golfský. Když o něm něco budeš hledat, pravděpodobně najdeš spousty zpráv, jak je důležitý, že se zpomaluje, atd. a mezi tím vším se sem tam někde zmíní o jeho zrození ve vodách Mexického zálivu.

To nám ale moc nepomáhá, takže pátráme dál. V angličtině se Golfský proud označuje jako Gulf Stream, dle Gulf of Mexico, tedy Mexického zálivu. Dle stejné logiky by se Golfský proud měl jmenovat Mexický proud, jako Mexický záliv. Nebo by se měl Mexický záliv přejmenovat na Gulfský záliv.

No dobře, ale gulfský a golfský, to je přece pořád rozdíl. V čem to vězí? Angličtina nepomohla, odpověď je ale nasnadě: španělsky se záliv řekne Golfo. Mexický záliv je pak Golfo de México. A odtud tedy Golfský proud. Teda takhle si to alespoň vysvětluju já.

Belador: A ten Severní proud? Proč severní, když už jsme si jasně řekli, že se stáčející se Golfský proud podél Evropy jmenuje Severoatlantský?”

Severní proud

No, tak se zkrátka dokument jmenuje. Ostatně v Evropě těch proudů moc nemáme, takže když se řekne Severní, je to jasné, ty můj zvídavý býku.

Severní proud je krutý, počítej Karlíku s tím… k nohám ti dám plastové pruty…

Karel je (stejně jako já) Pardubák a rád chodí do Dvacet devítky, kde svým nenuceným pohazováním hlavou, během marné snahy zkrotit kadeře, strhává obdivné pohledy spousty žen a dívek (narozdíl ode mě, jakožto muže vlasy spíše ztrácejícího).

Jednoho dne takhle Karel přišel i na promítání dokumentu Severní proud (The North Drift) od Steffena “Salmon” Kronesena. Pod názvem dokumentu stála nezodpovězená otázka:

Dostane se v Drážďanech do Labe pohozená plechovka do Arktidy?

Odpověď: Dostane. Ovšem s velmi malou pravděpodobností. Blbý je, že toho plovoucího odpadu je tak enormní množství, že i ta nízká pravděpodobnost je dost velkej problém. Navíc PETky na to mají bez přehánění celou věčnost.

Tady je trailer.

Říkáš bordel na Arktidě? Who cares? Plastové ostrovy v Pacifiku, Tome!

Jo! Vždyť na Arktidě je jen led a ani tučňáci to tam nevyhodnotili jako dobrý místo pro život!

Jako jo, tučňáci jsou borci, to ví každej, kdo zkouknul Madagaskar, žejo. Ale… potíž je v tom, že plasty se poklidně rozpadají na mikro plasty a míchají se s planktonem. Plankton stojí na začátku potravního řetězce, který končí až u člověka. Viz obrázek ze studie. Jak ale autoři uvádějí, spousty živočichů vůbec netestovali.

A že byly mikroplasty nalezeny i v placentě… potřebujeme nějaké vědecké zdůvodnění, zda to vadí nebo nevadí? Vážně budeme čekat dalších 50 let, než se dozvíme, že to není dobrý?🙄

Připočtěme, že údajně jen 1 % plastového odpadu plave na hladině. Zbytek odpočívá na dně moří a v poklidu se “rozkládá”.

Zdaleka ne všechen odpad přinese Golfský proud

Jasně, ne všechen odpad přinese Golfský proud a už vůbec všechen odpad není z Labe.

Přesto nějaký je a jak dokázal “Salmon”, i odpad z Labe tvoří část skládačky. Do Labe se vlévá spoustu dalších řek, když nebudeme přízemní, můžeme zahrnout celé povodí Labe. To se rázem orosí čelo bez přehánění všem Čechům, viz mapa. Morava a Slezko jsou pro oblast Arktidy z obliga.

Když budeme přízemní, spolehneme se na Střekov, jako na spasitele české části Labe. Budeme z obliga i my, kdož žijeme v povodí Labe.

Ale spoléhat se nestačí a proto Karel zasahuje.

Kromě článku: “Golfský proud jako únosce odpadu…” čtenáři také s oblibou mlsají:

Karel zasahuje

Zjištění z dokumentu Karla docela zarazila. Proto se taky začal zajímat, jak by mohl ve svém životě snížit množství odpadu, který do té doby produkoval, jako každý (ne)spořádaný občan České republiky.

A jelikož bezodpadová domácnost zajímá asi i tebe, jakožto čtenáře tohohle blogu, pak si budeš s Karlem rozumět. Jaké byly Karlovy první kroky? Rozhodně ne brčka nebo voskované ubrousky (to byly spíš moje😀). Karel na to šel hned systematicky.

A jak? Zase příště. Nebo…

E-mailový kurz: domácnost bez odpadu

Kdybys chtěl Karlovu cestu následovat rychleji, než bude vycházet v článcích (které budou navíc prokládány dalšími články), můžeš se zaregistrovat k odběru Karlova příběhu. Jednou za 14 dní ti pošlu e-mail, kde bude další kus z Karlovy cesty k bezodpadové domácnosti.

Žádné strachy, jsem v souladu s GDPR. K ničemu se nezavazuješ a odhlásit se můžeš kdykoliv. Fakt nemám zájem, aby se o mé tvorbě mluvilo jako o SPAMu. Tsss, to fakt ne!

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply