Skip to main content

Udržitelná domácnost, to je cesta systematika Karla

Už jsem psal, že je Karel docela řezan. A taky systematik. Karel prostě rád myslí analyticky, což si udržitelná domácnost zaslouží. Hlavně ze začátku. Jen žádná unáhlená či snad extremistická řešení.

 

 

Udržitelná domácnost, to je cesta systematika Karla
Prvotní zamyšlení se systematika Karla nad udržitelnou domácností.

Poslední změna: 17. 5. 2023

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts, nebo třeba YouTube.

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

Přehrabování koše? Zatím ne!

Po příchodu z práce, den po shlédnutí dokumentu Severní proud, se Karel dal do analýzy odpadu a vyvozování závěrů. Jeden by čekal, že přišel do kuchyně, vysypal na podlahu obsah koše a zaznamenal si, co se v něm objevuje nejčastěji.

Nešlo by o úplně špatnou cestu, ale Karel se rozhodl si vše řádně promyslet. Tak nějak mu přišlo, že zaměřit se jen na koš by mohlo být moc snadné řešení. A jak ze své inženýrské praxe věděl, na první pohled snadná řešení většinou nefungovala.

Místo přehrabování se v koši si Karel uvařil zelený čaj a sedl si ke stolu. Mobil si dal do módu nerušit, zapnul si hudbu a zaposlouchal se do skladby Maria od AlicebanD. Hned z kraje zaslechl: “…I have the power in my hands I have the thought, and it makes sense…

Zbytnosti

To ho vytrhlo z krátkého zasnění. Vzal papír velikosti A4, z jedné strany potištěný fakturou. Zběžně ji přelétl očima a uchechtl se: “Nový cyklo computer na kolo. Nikdy jsem ho na něj nenamontoval… kdoví, kde vůbec je.”

Kupoval ho v době, kdy staré počítadlo sice ještě fungovalo, ale bylo drátové. Drátové počítadlo ujetých kilometrů nikdo z kolegů v práci už na kole neměl. Objednal si tedy bezdrátové, ale nepřišly s ním baterky. Na nějakou dobu ho tedy odložil. Když si jednou ve večerce kupoval pivo a chipsy na večer, všiml si, že mladý vietnamec prodává i knoflíkové baterky CR 2025, které přesně potřeboval. Koupil je, během popíjení piva začal na displeji počítadla nastavovat jednotky a čas, dokud se nedostal k zadávání obvodu kola. Prošel manuál, ale tabulku běžných rozměrů nenašel. Vzpomněl si na tu pakárnu s odečítáním obvodu kola a znechuceně počítadlo odložil. Tentokráte už na trvalo.

Kromě článku “Udržitelná domácnost, to je cesta…” čtenáři také s oblibou čtou

Udržitelná domácnost: jak je nad ní možné přemýšlet?

“Takže… jak na tu udržitelnou domácnost?” zadíval se na prázdnou stránku, když otočil fakturu. Vzal si tužku a nakreslil lidskou postavu. Nejednalo se o nějak sofistikovanou kresbu. Na zachycení nohou, rukou a trupu si vystačil s pěti čarami a s elipsou na hlavu. Jelikož ryba smrdí od hlavy, začal i Karel s hlavou. Na moment se zamyslel, než udělal první čáru směřující právě od místa, kde by postava měla mít vlasy: nastavení mysli, pozornost.

Další čára směřovala od úst. Připsal si k ní: co jíme? Od jednoduché otázky udělal další dvě čáry a ke každé z nich připsal: příprava jídla a nákupy.

Celou postavu zakroužkoval a k několika rychle vyhotoveným čarám začal připisovat další a další slova, aby od nich dělal další čáry. Nakonec kolem postavičky bylo:

  • Potřeba bydlení,
  • kondička,
  • odívání,
  • hygiena.

Poslední čáru směroval do středu těla s jednoduchou poznámkou: vylučování.

Výsledek Karlova přemýšlení
Zachycení Karlovy malůvky během přemýšlení nad udržitelnou domácností.

A jelikož vylučováním to pro člověka tak nějak končí, ukončíme dneska i článek. Příště si k jednotlivým bodům napíšeme něco víc, ale hlavně se posuneme ke Karlovým závěrům.

Karlovy tipy:

  1. Povšiml(a) sis, že Karel používá druhé strany faktur na čmárání a rozpadání úvah a nápadů? Podobně se dají používat většinou dále nerecyklovatelné účtenky. Hodí se skvěle na denní myšlenkové mapy nebo task listy, kdy je po počmárání můžeš na konci dne s chutí zmačkat.
  2. Jakých věcí by ses mohl(a) zbavit? Co ti už roky leží na dně šuplíku? Darovat můžeš třeba na nevyhazujto. Mé zkušenosti s nevyhazujto v tomhle článku. Na prodej mám zase nejraději aukro. O tom jsem článek ještě nepsal, což bych asi mohl. 🤔

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply