Udržitelná domácnost, to je cesta systematika Karla
Už jsem psal, že je Karel docela řezan. A taky systematik. Karel prostě rád myslí analyticky, což si udržitelná domácnost zaslouží. Hlavně ze začátku. Jen žádná unáhlená či snad extremistická řešení.
Tento příspěvek si můžeš i poslechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts, nebo třeba YouTube.
Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!
Přehrabování koše? Zatím ne!
Po příchodu z práce, den po shlédnutí dokumentu Severní proud, se Karel dal do analýzy odpadu a vyvozování závěrů. Jeden by čekal, že přišel do kuchyně, vysypal na podlahu obsah koše a zaznamenal si, co se v něm objevuje nejčastěji.
Nešlo by o úplně špatnou cestu, ale Karel se rozhodl si vše řádně promyslet. Tak nějak mu přišlo, že zaměřit se jen na koš by mohlo být moc snadné řešení. A jak ze své inženýrské praxe věděl, na první pohled snadná řešení většinou nefungovala.
Místo přehrabování se v koši si Karel uvařil zelený čaj a sedl si ke stolu. Mobil si dal do módu nerušit, zapnul si hudbu a zaposlouchal se do skladby Maria od AlicebanD. Hned z kraje zaslechl: “…I have the power in my hands I have the thought, and it makes sense…“
Zbytnosti
To ho vytrhlo z krátkého zasnění. Vzal papír velikosti A4, z jedné strany potištěný fakturou. Zběžně ji přelétl očima a uchechtl se: “Nový cyklo computer na kolo. Nikdy jsem ho na něj nenamontoval… kdoví, kde vůbec je.”
Kupoval ho v době, kdy staré počítadlo sice ještě fungovalo, ale bylo drátové. Drátové počítadlo ujetých kilometrů nikdo z kolegů v práci už na kole neměl. Objednal si tedy bezdrátové, ale nepřišly s ním baterky. Na nějakou dobu ho tedy odložil. Když si jednou ve večerce kupoval pivo a chipsy na večer, všiml si, že mladý vietnamec prodává i knoflíkové baterky CR 2025, které přesně potřeboval. Koupil je, během popíjení piva začal na displeji počítadla nastavovat jednotky a čas, dokud se nedostal k zadávání obvodu kola. Prošel manuál, ale tabulku běžných rozměrů nenašel. Vzpomněl si na tu pakárnu s odečítáním obvodu kola a znechuceně počítadlo odložil. Tentokráte už na trvalo.
Kromě článku “Udržitelná domácnost, to je cesta…” čtenáři také s oblibou čtou
Udržitelná domácnost: jak je nad ní možné přemýšlet?
“Takže… jak na tu udržitelnou domácnost?” zadíval se na prázdnou stránku, když otočil fakturu. Vzal si tužku a nakreslil lidskou postavu. Nejednalo se o nějak sofistikovanou kresbu. Na zachycení nohou, rukou a trupu si vystačil s pěti čarami a s elipsou na hlavu. Jelikož ryba smrdí od hlavy, začal i Karel s hlavou. Na moment se zamyslel, než udělal první čáru směřující právě od místa, kde by postava měla mít vlasy: nastavení mysli, pozornost.
Další čára směřovala od úst. Připsal si k ní: co jíme? Od jednoduché otázky udělal další dvě čáry a ke každé z nich připsal: příprava jídla a nákupy.
Celou postavu zakroužkoval a k několika rychle vyhotoveným čarám začal připisovat další a další slova, aby od nich dělal další čáry. Nakonec kolem postavičky bylo:
- Potřeba bydlení,
- kondička,
- odívání,
- hygiena.
Poslední čáru směroval do středu těla s jednoduchou poznámkou: vylučování.
A jelikož vylučováním to pro člověka tak nějak končí, ukončíme dneska i článek. Příště si k jednotlivým bodům napíšeme něco víc, ale hlavně se posuneme ke Karlovým závěrům.
Karlovy tipy:
- Povšiml(a) sis, že Karel používá druhé strany faktur na čmárání a rozpadání úvah a nápadů? Podobně se dají používat většinou dále nerecyklovatelné účtenky. Hodí se skvěle na denní myšlenkové mapy nebo task listy, kdy je po počmárání můžeš na konci dne s chutí zmačkat.
- Jakých věcí by ses mohl(a) zbavit? Co ti už roky leží na dně šuplíku? Darovat můžeš třeba na nevyhazujto. Mé zkušenosti s nevyhazujto v tomhle článku. Na prodej mám zase nejraději aukro. O tom jsem článek ještě nepsal, což bych asi mohl. 🤔