Skip to main content

Jak si zamilovat Vánoce? Víš ty co? Poradím!

Jak si zamilovat Vánoce? Co to je vůbec za otázku?

Já se vlastně ani nedivím, že si někdo takovou otázku může klást. Ale mrzí mě to. Mrzí mě, že si konzumem, a vlastní hlavou, dokážeme znepříjemnit tak krásné dny.

Následuje jízlivý komentář toho, co nedělat. Komentář prošpikovaný vhledy, jako hovězí párkem a slaninou. Kromě jízlivosti však článek nabízí i mnohé příležitosti k zamyšlení se.

Jak si zamilovat advent a Vánoce?

 1. Dovolit si zpomalit.
 2. Neděláš si to zbytečně složitý?
 3. Udělej si vše po svém. Co nejvíc to půjde.
 4. Nechovej se jako Božena.


Jak si zamilovat Vánoce?
Jak si zamilovat Vánoce? Skřítci vědí!

Poslední změna: 21. 12. 2022

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

O Vánocích (ale i adventu) mívám pocit, že je ve vzduchu cítit něco víc, než všudypřítomný konzum, křiklavé reklamy a tlačenice v obchodech nebo na poště. Možná je to dáno výzdobou domácností, která má něco společného s prvky hygge… možná se na sebe lidé v tyto dny víc usmívají… přetvářka? Mnohdy ano… ale věřím, že spousta lidí vnímá “to” něco ve vzduchu podobně.

Příležitost ke zpomalení

Vánoce dávají možnost zpomalit. “Chceš tečku, ty wle?” slyším nejednu hospodyňku. Takhle… tečku nechci😀… nicméně si k tomu něco písnu😀

Spousta z nás má více volna, než tři sváteční dny. Kolotoč práce-nákup-domů najednou zpomaluje, nebo se úplně zastavuje.

Dosavadní poklidně plující rutina je sražena na lopatky. V ostatních domácnostech lze pozorovat rozdílné přístupy k výchově, stravě, tělu a zdraví, a přístupu k životu…

O Vánocích tedy dostáváme nejvíce podnětů z blízkého okolí. Podněty se míchají v jakémsi koktejlu dojmů (jasně, vše lze šmahem odsunout stranou: “Jsou divný. Jsou [můžes si doplnit]”).

Vánoce jsou příležitost
Vánoce jsou příležitost

Vánoce dávají možnost nadhledu. Zrytá půdička najednou začíná plodit. Z podvědomí se nám na mysl dostávají myšlenky. Máme čas je povalovat po patře…

Vánoce jsou příležitost. Proto je škoda je nemít rád. Proč je spousta lidí nemá ráda?

Kde se duch adventu a Vánoc podle mě neskrývá

Nemám rád Vánoce. Sorry jako. Jejda. A neprotivíš si je zbytečně?

Jak si zamilovat Vánoce? V kilech cukroví se duch adventu rozhodně neskrývá
V kilech cukroví se duch adventu neskrývá.

Dvacet druhů cukroví

Dobrá, jeden rok se to neodhadne, ale proč se nadbytek cukroví řeší každý rok znova? Nezřídka 20 a více let?

Začínáme stresem kolem nákupu 20 másel v akci, pak půl prosince stojíme u plotny a uklízíme nádobí, abychom si užili tři sváteční dny? Vážně?

“Víš jak se na Velikonoce cukroví hodí, když ho vytáhnu z mrazáku?” Dobře, ale pak si nestěžuj na Vánoce. To bych cukroví mohl péct na Cyrila a nadávat, že je zas Cyril a musím péct.

Vytírání skříní, šuplíků, atp.

Velké vánoční úklidy jsem nikdy nepochopil. Chápu, že je venku největší tma a venkovní činnosti se mohou zdát omezené… ale vymýšlet zbytečnosti mezi čtyřmi stěnami? Možná raděj s čelovkou ven!

Vitrýny s nikdy nepoužitejma skleničkama se mohou přece uklízet i jindy. Spouštěčem pro takový úklid by měla být “potřeba”, ne čas. To samé dna šuplíků. A myšlenka podsunutá snad samotným Satanusem:

Jak si zamilovat Vánoce? Šílením u adventního úklidu určitě ne.
Adventní úklid! Přece, Tome!

“Co ty vitrýny úplně zrušit?” “A co bychom tam jako měli?” Prostor, když dáš pryč celou skříň.

Můžeš se na to podívat i řečí čísel. Podívej se na ceny bytů ve tvém městě. Když se budeme držet při zemi, tak v Pardubicích stojí metr čtvereční 60 000 Kč. Dejme tomu, že máme krámy ve skříni, která má 2 m2. Ty “nezbytnosti” vezmeme do ruky jednou za rok, právě během vánočního úklidu. Krámy nám nezabírají tedy jen čas, ale také blokují užitnou plochu o ceně 120 000 Kč.

Kdo? Řekni kdo?!

Kdo říká, že musí být na Vánoce uklizeno? Mamka? Teta? Banička? Tak to pusť druhým uchem ven a udělej si to po svém. Ony si stejně něco najdou. Ony v tvém bytě stejně nežijou. Pokud ano…ehm… 😀 už tě nic nespasí, dál ani nečti a běž raději pro prachovku.

A otázka za zlatého bludišťáka: kdo myslíš, že ti během návštěvy udělá největší nepořádek?😄

Jak si zamilovat Vánoce? Mytím oken v prosinci. Rozhodně. Nic lepšího snad nejde ani udělat.

Ano, to bych taky nesnášel Vánoce. Jako já se denně otužuju (ve sprše), nejednou jsem sekal led, abych se mohl postudit v písáku, ale… takovej sebemrskač fakt teda nejsem. No… ne že bych vlastně myl okna. Na druhou stranu – tahle činnost jednoho ovlivňuje v zimě pohodlí všech😄 I když letos tohle možná vyřeší ceny energií. Kdo by tak větral, že?😄

Dárky! Mooooc!

Dárky! Víc, víc! Nebo radši nic? To je od patníku k patníku...
Dárky! Víc, víc! Nebo radši nic? To je od patníku k patníku…

Že se musí celý prosinec vymýšlet a shánět originální velké dary? Zase ten našeptávač.

Já tu teď rozprodávám hračky Verči a jejího bráchy. A řeknu ti, je to sbírka. Jen třídění mi zabralo 2 hodiny. U spousty hraček není poznat, že si s nimi někdo hrál.

Omezit, omezit, omezit. A klidně z druhé ruky.

Já rád dostával nové dílky lega, knížky, různé sešitky, pravítka a jiné “papírnické” dary. Co dostávám rád teď najdeš v nedávném článku.

Na druhou stranu, nejsilnější vzpomínky mám na to, když jsme s bráchou dostali video hry, počítač (to byla ve své době fakt vzácnost, dnes je to běžná součást života), brusle… ale také obyčejnou krabičku, kde se ukrývala dáma, šachy, člověče nezlob se a domino.

Kromě článku “Jak si zamilovat Vánoce. Víš ty co? Poradím!” čtenáři také s oblibou čtou:

Co naopak duchu adventu a Vánoc může lahodit

Co ten všivák ale může mít rád?🤔

 • Procházky. Ať už společné, nebo o samotě. Stačí půl hodina denně (nebo aspoň obden) a člověk získá nad věcmi nadhled. To je v nejtemnější části roku potřeba. Rozproudit v těle energii a lymfu a očistit mysl od shonu a negace.
 • Společně trávený čas.
 • Namísto vyšilování co koupit tam a tady… stop. Letos jinak.
 • Více času na sebe.
 • Společné dělání bramborového salátu. To mám prostě rád. Jídlo spojuje. Společná práce, tvoření, těšení se.
 • Společné hraní her. I mezi dospěláky.
 • Aktivity, které si jindy nedovolím. Takže já třeba od 24. do konce roku budu:
  • online detoxovat,
  • číst (beletrii, ale i odborné),
  • samozřejmě jezdit po návštěvách (takže nechtěně určitě zkouknu i spoustu blbin v televizi – jak se něco hýbe, nedokážu odtrhnout zrak),
  • poletovat po venku,
  • čajovat, povalovat se a rozjímat.
Jak si zamilovat Vánoce? CO třeba procházkami zasněženým městem či krajinou?
Ducha adventu a Vánoc najdeš spíš v tichém zasněženém lese, než hlučném, všemi barvami zářícím, supermarketu!
 • Dovolit si melancholii, když přijde
  • Během adventu můžeme nabývat pocit, že musíme být o adventu šťastní. Všude jsou reklamy s úsměvy od ucha k uchu… jenže do toho můžeme cítit, že uvnitř nás takové neustálé veselí není. Popíráním toho pocitu nic nevyřešíme. Naopak.
  • Zrovna minulý týden jsem upadl na jeden den do takové melancholie, jako snad za celý rok ne. Najednou nic nemělo smysl, nic mě nebavilo. Dopoledne jsem se to snažil “na sílu” zlomit, ale odpoledne jsem to vzdal, zalezl pod deku, vzal si knížku a spal. Druhý den jsem měl optimismu a energie na rozdávání. Vytlačil jsem ze sebe tolik slov, jako kdybych psal oba dva dny. Stačí si jen dovolit. Jen na to nezapomínat. Snad si to budu pamatovat.

Jak si zamilovat Vánoce?

Takže jak si zamilovat vánoce? Ponořit se do sebe a vnímat své pocity a emoce. Co mi na Vánocích vadí? Co je příčinou? Proč?

Co mohu udělat proto, abych měl hezké svátky? Není přece smyslem otročit 23 dní, abych tři dny mohl mít vše dokonalé (což je jen pozlátko, kulisa, protože to tak po zbytek roku není). Možná je na čase být jen sám k sobě laskavější?

Udělej si svátky co nejvíc po svém. Rada nad zlato, že? Ale vážně. Jak by vypadal advent a Vánoce, které by měly být jen podle tebe? Co ti v tom brání? Já jsem třeba čtyři roky po sobě Vánoce zrušil. Úplně. Sobecké? Sebelaskavé? Aha, co by tomu řekl XY…?🤔

Neprožívej Vánoce jako Božena

Proč vůbec řešit, jak si zamilovat Vánoce? Právě proto, abys nedopadl jako Božena.
Božena si toho nakládala zkrátka moc. Také si neuměla vytyčit hranice.

“Zpomalení?”

“No jasně. Nepeč dvacet druhů, ale pět. Okna umyj na jaře…” nedořekla, jak Božena hlasitě zalapala po dechu.

“Nepřípustné!”

“Proč? Jde hlavně o to, aby tys byla v pohodě. Pak bude dobrá celá domácnost.”

“Víš co by mně pomohlo bejt v pohodě?”

Irena mlčky pozvedla obočí a pokrčila rameny. Gesto však pod mohutnou vrstvou peří zaniklo. Ne že by to Boženě vadilo.

“Lahev rumu. Ta by mi bodla.”

“No… tak pokud se budeš cítit líp…” pronesla trochu váhavě Irena.

“To teda budu! Víš ty co? To není vůbec špatný nápad,” začala Božena štrachat v kabelce, až s cinknutím o zip skutečně zmiňovanou lahev vytáhla.

Dívala se na ni obdivně, jako by se v lahvi zhmotnil turek Ferit, z telenovely Příchuť lásky, dokonalé ztělesnění mužského charisma. A vůbec! Lahev pro ni najednou představovala odliv všech starostí.

“Měla jsem ji na pečení,” prohodila ledabyle. Iren v těch slovech zaslechla i špetku pomstychtivosti. Jestli se však Božena mstí manželovi, všem mužům, Vánocům, nebo snad sama sobě, nevěděla.

A jak to bylo dál?!

Celý příběh je v psané formě volně dostupný na buymeacoffee. Audio-verze je za vánoční čajík, přirozeně (stávající přispěvatelé mají audio samozřejmě dostupné). Ať jeden, nebo deset. To je na tobě. Jsou přece Vánoce. A o Vánocích se dělají dobré skutky. Tak podpoř tenhle blog! Vypiju u něj pár misek čaje a píce pro Beladora taky něco stojí.

Tak nějak si to užívat po svém

Využij Vánoc. Můžeš se naladit Tichou nocí ve Finštině. Měj se, mlsoune, moc hezky a v novém roce na napsanou!

Je libo Tichou noc v podání Tarji?

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply