Skip to main content

Bioodpad a jeho svoz v roce 2023

Házet bioodpad do směsného je směšné. A zbytečné. Bioodpad tak končí na skládce, kde se nemůže rozložit. Nebo ve spalovně, kde snižuje efektivitu spalování. Tvoří přitom významnou část odpadu domácností. Když napíšu polovinu, asi nebudu daleko od pravdy.

Kompostování je jedním z největších pomocníků na cestě života bez odpadu. Je také velmi jednoduché na zavedení. Ano, v bytě lze i kompostovat.

“Moment, vždyť existují hnědé popelnice. Nemohl bych tedy nosit bioodpad do nich?” To by bylo ideální…


Bioodpad a jeho svoz v roce 2023

Poslední změna: 2. 5. 2023

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

Hnědé popelnice, věčný evergreen

Některá města skutečně umožňují odklad bioodpadu do hnědých popelnic. Záleží na městě.

Například Pardubice svážejí bioodpad sice 15 let, ale 13 let z toho jen obyvatelům rodinných domů. Samozřejmě mají bioodpad z údržby zeleně… ale i tak mi to přijde úsměvné. Obyvatelé rodinných domů jsou zrovna ti, kteří mohou bez problému kompostovat venku. Pocházím z vesnice a tam se objevovaly kompostéry na zahradách hojně. “Hotový” kompost se používal na pěstování všeho možného. A na větve a trávu byly speciální kontejnery.

Poslední dva roky se v Pardubicích rozjel i “testovací” sběr bioodpadu v městské části Dubina. Jestli prý bude zájem, jestli sběr bude fungovat. Z testovacího sběru bioodpadu se ukázalo, že je údajně dost nedisciplinovaných lidí, kteří znehodnocovali bioodpad odkládáním směsného odpadu.

Co se pořád testuje?

Testování jen v jedné městské části mi navíc přijde jako málo vypovídající. Navíc u rodinných domů, které mají skladbu bioodpadu jinou, než obyvatelé bytů. Samozřejmě, rozšířením testování do více městských částí se zvyšuje náročnost vyvážení kontejnerů…

Testování jen v jedné městské části mi navíc přijde jako málo vypovídající. Samozřejmě, rozšířením testování do více městských částí se zvyšuje náročnost vyvážení kontejnerů…

Zastávám názor, že v tomto ohledu by mělo fungovat jako průkopník město (nejen Pardubice, jakékoliv, které bioodpad sváží). Město by mělo informovat, vzdělávat. Nespoléhat na informovanost a zájem občanů.

V zájmu o kompostování vidím kolo: aby lidi třídili bioodpad, musí o takové možnosti vůbec vědět. Musí v nich být probuzen zájem.

Vítám však, že město Pardubice kontejnery nestáhlo (tuším, že tak se to řešilo dříve, ale ruku do ohně za to nedám – napiš mi případně do komentáře a upravím). Namísto toho město opatřilo kontejnery zámkem a rozdalo klíče skutečným zájemcům o sběr bioodpadu.

Infografika: město a informovatnost občanů

Chceš třídit bioodpad? Počkej si.

V roce 2023 nás v Pardubicích tedy čeká další testování v jiných městských částech. Předpokládám, že svoz bioodpadu obstojí a kontejnery se postupně rozšíří do celého města. Rozšiřování hnědých kontejnerů po městě mi ale přijde žalostně pomalé.

Vypadá to, že většina Pardubáků bude muset v roce 2023 nadále kompostovat v bytě. A čekám, že i spousta dalších obyvatel měst po celé ČR.

Kromě článku “Bioodpad a jeho svoz v roce 2023” čtenáři také s oblibou čtou:


Update (21.3.23): Od dubna se hnědé kontejnery v Pardubicích rozšiřují do dalších městských čtvrtí. Minimálně do pátého městského obvodu. Jsou uzamykatelné a klíče se dají po předchozí domluvě vyzvednout na Úřadě městského obvodu Pardubice V. Jupí! Kdyby ale nebyl tlak unie… kdoví, zda bychom se dočkali. Separace bioodpadu od směsného by měla být totiž od roku 2024 povinná.

Třídění bioodpadu už i v pardubickém pátém obvodu!

Alternativa k hnědým popelnicím na bioodpad

Alternativa ke hnědé popelnici je kompostování v bytě. Nebo komunitním kompostéru, pokud je kde ho umístit ve vnitrobloku.

Čistě kompostování v bytě je poměrně pohodová záležitost. Možnosti jsou dvě: vermikompostování a bokashi kompostování. O mých zkušenostech s kompostováním v bytě jsem před půl rokem sepsal článek. Je stále aktuální.

V rychlosti o bokashi kompostování pojednává video z youtube kanálu kokozy.

Používal bych hnědé popelnice na bioodpad?

Nevím. Občas asi jo…

“Moment, jak jako občas? Nabádáš tady na nějaký žití bez odpadu a pak před barák nedoneseš ani slupku od brambory? No jo, kovářova kobyla chodí bosa, viď?!”

Zadrž chvilku😀 V naší domácnosti jsme najetí na bokashi kompostování, kdy kompostér vynášíme jednou za měsíc. Zfermentovaný kompost většinou odvážíme na kompost k babičce, rodičům, nebo kamarádce na zahrádku. Teoreticky bychom ho mohli dávat i do (případné) hnědé popelnice. Nicméně to bychom do kompostéru nemohli házet celulózové fólie (v kompostárně je nerozliší od plastových fólií a vyndávají je).

  • dlouhý popruh na přehození přes rameno
  • bio bavlna
  • fair trade
  • šíření myšlenky bezobalu
  • autorský motiv

V celulózových fóliích kupujeme zabalené například koření (druhy, které v bezobalu nemají)… Do kompostéru také házíme pečící papír (ten hnědý je většinou kompostovatelný), sáčky od čaje (i když cca z 80 % ujíždíme na sypaných).

Na druhou stranu bych i já sem tam hnědou popelnici využil. Například v době, kdy nakládáme zelí, zakládáme cider… zkrátka v době, kdy bokashi trochu nestíhá. Možná bych do hnědé popelnice časem přestal dávat větší kusy zeleniny. Bokashi kompostér bych pak používal právě na celulózové fólie a další materiály, které by v kompostárně mohli vyhodit.

Vím, kde bioodpad končí

Staráním se o svůj bioodpad vím, kde končí. Závěrečné spočinutí bioodpadu tak vidím přímo. Vidím koloběh jídlo-bioodpad-jídlo. Cesta bioodpadu nekončí jeho vyhozením do kontejneru (není kritika), kde stále ještě není jisté, zda do kompostárny skutečně doputuje.

Vím, kde bioodpad končí

Pokud je totiž bioodpad “kontaminován” (třeba vysypáním obsahu směsného), pravděpodobně můj “příspěvek” do kontejneru neskočí, kde bych si představoval. Takže kompostování v bytě pro mě zřejmě bude ještě nějakou dobu preferovaná cesta.

Samozřejmě uznávám, že je kompostování složitější, než nosit bioodpad do popelnic. Navíc se dají pořídit i fešné nádoby, do kterých se dá nějakou dobu bioodpad přidávat (třeba na kokoze🐦). Nádoby by měly být hermeticky uzavřené, čímž se s bioodpadem nebude muset tak často.

Z výše vypsaných důvodů bude náš bokashi kompostér funkční i v roce 2023🙂

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply