Skip to main content

Jak na dárek pro muže minimalistu? S nádechem bezobalu k tomu?

Dárek pro muže minimalistu a ještě zkříženého s bezobalovým druhem? Hmm… těžké zadání. Na první pohled. Balanc mezi minimalismem a životem bez odpadu není často vůbec jednoduchý. Nicméně řešení je poměrně snadné. Stačí se trochu vcítit do obdarovaného a vnést do daru trochu své energie.

Ve výsledku minimalista ocení jak čas, který jsi strávil přípravou dárku (klidně i nějakým důvtipným balením), tak čas během dne s tebou.

Článek je “prošpikovanej” odkazy. Pták affilák🐦 sedl na trojici: kosmas, biooo a econea. Ostatní nechal volně. Pokud článek čteš, mami, můžeš si výčet vytisknout a nadepsat: “Milý Jesusi, moc bych si přál…”😀

Takže po čem by ten zavšivený minimalista/bezobalista mohl pokukovat? 


Jak na dárek pro muže minimalistu?
Jak na ty zavšivené minimalisty?

Poslední změna: 14. 12. 2022

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

Poukazy

Poukazy můžou být fajn… jen to chce trochu obdarovávaného znát. Co přijde jako skvělý nápad tobě, nemusí být pro něj.

Poukazy “na něco”

Poukazy, které by potěšily mě:

 • Do lokálního bezobalu.
 • Do čajovny.
 • Na zajímavý workshop. Ale opatrnost na místě. Příklad: mám rád indické jídlo, workshop na vaření Indie by tedy mohl být fajn. Mám rád jógu, ale poukaz na víkendové “něco” s jógou? Spíš ne: naneštěstí se dnes vyskytuje typů jógy snad “tisíc” (a mnohdy jde o “líbivá pozlátka”), průvodce nemusí sednout, atd.
 • Divadlo, koncerty, … zase opatrnost. Pokud to bude s obdarovaným, je tam benefit darovaného času, ale abych byl vyslán neznámo kam na neznámo co…😀
 • Přednášky. Není to tak intenzivní jako workshop, není to koncert, kde jsou lidé nalepení na sebe… a pokud se obdarovanému interpret ani nelíbí… no😀
 • Ubytko. Může být fajn. Ještě lepší, když pojedeš taky a daruješ tak vlastně společně trávený čas.

“Charitativní” poukazy

Specifický dar. Pokud dotyčný sám nepřispívá charitativním organizacím nebo jiným neziskovkám, vůbec bych nad tím neuvažoval. V opačném případě nabízím seznam organizací (až na Sázíme Česko mám osobní zkušenost – to ale dlouhodobě sleduji na sítích a přijde mi fajn).

 • Sázení stromů:
  • Sázíme Česko – stojí za tím dvojice Richard a Filip.
  • Treedom – sázení stromů především v tropických zemích. Průběžně se u stromu mění “status” a sem tam přijde i nějaká fotka.
  • Ecosia – provozovatel internetového vyhledávače, který za příjmy z reklamy (umístění na vrchní pozice ve výsledcích vyhledávání) sází po světě stromy. Má i vlastní e-shop, z kterého zisky putují opět na výsadbu stromů.
 • Česká ornitologická stanice. Výkupy pozemků pro ptačí rezervace, monitoring ptactva a mnohem víc.
 • Justice for nature – český pár, který začal výkupem pozemků kolem národního parku na Sumatře. Postupně se rozrostli a monitorují zvěř i u nás. Dělají spousty přednášek pro veřejnost i pro školy.

Knihy

No jéje. Tady jde vždycky bezobal stranou (knihy lze navíc dnes dobře posílat dál). Jen musíš znát trochu vkus jedince. Já sám mám v hledáčku například:

Dárek pro muže minimalistu: kniha Žít a přežít od Reinholda Messnera
Dárek pro muže minimalistu: kniha o naději od Jane Goodallové
Dárek pro muže minimalistu: kniha Třináct tisíc dní od Tomáše Hajzlera

Pokud dotyčný jóguje pak mu můžeš opatřit:

 • “Jógovou bibli” Systém jóga v denním životě (nedá se už koupit nová, ale čtená je na trhu knih).
 • Balzám na duši: Rámajána. Jedna z nejdůležitějších Hindu knih, která vypráví příběh Rámy.

Pokud obdarovaný nejóguje, může se mu přesto líbit kniha Wim Hof. Ledový muž🐦. Knížka sahá daleko za otužování, dechové techniky a Wimův život. Wim v knize předává “recept” (někdy více mimo řádky, někdy příměji) na znovu nalezení sebe sama. Toho stejného, co v nás dává nám žít.

Dárek pro muže minimalistu: kniha WIm Hof, Ledový muž
Dárek pro muže minimalistu: kniha Rámájana
Dárek pro muže minimalistu: kniha Systém Jóga v denním životě

Poznámka: trhknih používám hojně na prodej i nákup knih celoročně. Je peckojdní.

Dárek pro muže může být i pochutina

Tady záleží samozřejmě na vkusu.

 • Čaje. Na běžné pití potěší cokoliv.
  • Výborné jsou bylinné směsi od Sonnentoru. Většinou jsou k dostání v pytlíkové i sypané formě. Koupíš je v jakékoliv zdravé výživě, nebo třeba na e-shopu econea🐦.
  • Na lepší čajování beru “materiál” z dobré čajovny. V drtivé většině případů si do čajovny chodím osobně. Kromě Pu-Erh (velmi specifický😀) nemůžeš šlápnout vedle. Můžu uvést odkazy na následující dobroty:
   • Zelený (Vietnam) – THAI NGUYEN CHE XANH.
   • Zelený ochucený jasmínem (Čína) – MOLI HUA QUE SHE JIAN (ptačí jazýček).
   • Zelený (Japonsko) – GYOKURO. To je fakt velký speciál. Taky tak stojí🙂 Lehce “slaný”. Rozhodně nečekej klasický zelený čaj.
 • Káva nebo nekáva.
  • Už jsi měl(a) kávu z Barona Café? Praží ji můj kolumbijský kamarád (Pardubice). Jen teda nemá e-shop.
  • Kdybys to měl(a) do Pardubic z ruky, pak můžeš zabrousit na již jednou zmíněnou Českou ornitologickou společnost. Káva vypadá zajímavě (nemám zkušenost) a zisky jdou na jejich aktivity.
  • nekáv Veronika doporučuje tu s obsahem kořene pampelišky.
 • Pokud je dotyčný maté pijec, pak se nemůže nic zkazit balíkem maté. V ČR nejsme Argentinci, takže ne úplně zkušený maté pijec (za kterého se přes roky popíjení maté stále považuji) nepohrdne Amandou. Podobně s Taragui. Zato ceremoniální bio-maté, to už je libůstka. Doporučuje Veronika, já se držím při Amandě.
 • Pivo. Klidně i nealko. Dneska se už běžně dělají i nealkoholické pšenice, IPY, …
 • Sýry. Vyzrálé. Och.
 • Ořechy. Ve všech formách: přírodní, pražené, ořechová másla…
Dárek pro muže minimalistu: dobrý čaj
Belador rozjímá nad mističkou Woorichy.
Dárek pro muže minimalistu: maté
Sosání matéčka (Amanda).

Kromě článku “Dárek pro muže minimalistu…” čtenáři také s oblibou čtou:

Vykuřovadla

Ty úchyláku!😀 Ale kdeže! Naprosto seriózně.

 • Vůně takového Palo Santa… po Palo Santu🐦 bych se utlouk😃
 • Hned po posvátnym klacku bych ještě sáhl po šalvěji🐦. Víc toho doma nemám, tak nebudu doporučovat.
 • K vykuřovadlům lze samozřejmě dokupovat spoustu příslušenství🐦… ale to už se pouštíme na tenkej led. Správný vykuřovač pravděpodobně už nějakou rituální nádobku má… já si tu svou obstaral v Reuse centru Pardubice.
Palo Santo během psaní románu
Palo Santo během psaní románu.

Můžeš také zkusit vyrobit vlastní “parfém”. Jednoduše smícháš třeba meruňkový (ale klidně mandlový, šípkový, …) olej s 2 – 3 esenciálními oleji:

 • Já to dělám asi takhle nějak:
  • Na cca 30 ml nosného oleje stačí (+-) esenciálního oleje:
   • cca 20 kapek, které mají tvořit “jádro”,
   • cca 12 kapek druhé vůně,
   • cca 8 kapek poslední výraznější vůně.

Jako víc teorie kolem toho najdeš na netu (po vyhledání například: “parfém esenciální olej”). Já to tak “nějak” vždy splácám (už mám oblíbené vůně, které se k sobě hodí) a výsledek je za mě v pohodě. Lepší je, když je esenciální olej🐦 bio. Přece na sebe nebudeš patlat nějakej sajrajt.

Přihřátí polívčičky

Už jsi hrál(a) bezodpadové pexeso? A chtěl(a) bys? Na rozdíl od běžného pexesa, kde hledáš dvojici stejných motivů, v případě bezodpadového pexesa hledáš k sobě patřící motivy: tedy klasická a bezodpadovější varianta.

Co trochu rozšířit bezobalovou myšlenku do světa? To s pánskými i dámskými tričky Make BEZOBALY great again půjde samo! Určitě omrkni nově spuštěný e-shop!

Dárek pro muže minimalistu: bezodpadové pexeso - nech si ho zaslat na e-mail ;-)
Bezodpadové pexeso.
Dárek pro muže minimalistu: pánské tričko z bio bavlny
Pánské tričko Make BEZOBALY great again!

Kromě triček tam najdeš i boží tašku přes rameno (se stejným motivem). Ano, i v případě, že měříš 192 cm ti bude dobře.

To nejlepší na konec: trička i taška jsou z biobavlny a fair trade. A odběratelé mlsného zpravodaje mají dopravu zdarma!

Dřevěné misky, tácky, podtácky

Opatrnost na místě – potřebuje obdarovaný skutečně něco takového? Na druhou stranu, je hezké mít doma jedinečný kus dřeva, který někdo skutečně držel během opracování v ruce.

Já jsem si takhle v létě koupil dřevěnou “snídaňovou” misku. “To bych chtěl vidět, ty tvoje snídaně”, chechtal se řezbář Kuba. Narážel na skutečnost, že všechny snídaňové misky mi přišly malé. Nakonec jsem zakotvil u hlubokého talíře😀 Dělá mi radost ho držet, cítit texturu dřeva. Kuba dělá spousty krásných věcí.

Mističky z Jakubovy Sdílny
Ukázka Kubových skvostů.
Hluboké talíře z Jakubovy Sdílny
Podobnou “snídaňovou” misku jsem si od Kuby opatřil.

Semena lufy

Lufa je spíš pro bezobalisty. Navíc s chutí a prostorem pro pěstování. Při splnění všech podmínek je to však top dárek. Z lufy vyrostou plody, které se jako mladé dají jíst, ale nás zajímá především přezrálý plod. Z toho se totiž dělají “houbičky” na mytí nádobí, těla, atp.

Nebo se můžeš vytasit se semínky a nabídnout se jako pěstitel. Samozřejmě lze také sáhnout již po hotovém🐦.

Do čeho balit?

Velmi hezky vypadá kombinace obyčejného hnědého (poštovního) papíru, který se dá recyklovat. Aby balíček držel pohromadě, můžeš ho svázat konopným či bavlněným provázkem. Případně si můžeš pomoci i papírovou lepicí páskou🐦 (co vím, tak ji můžeš přímo koupit třeba v bezobaluhk).

Na provázek můžeš navěsit originální jmenovky (můžeš si je nechat poslat). Vytvořil jsem je pro zpestření chvil kolem vánočního stromku. Jmenovky stačí vytisknout, vystřihnout a uvázat. Jedná se o malou osmisměrku o sedmi slovech. Jedno ze slov označuje právě obdarovaného. Tajenka se tedy neluští.

Pokud bys chtěl(a) jmenovky pro konkrétní jména, napiš mi. Nechám se pozvat na čaj a během jeho popíjení ti je vytvořím😉

Vánoční stromeček

Jestli trváš na živém vánočním stromku, mám zajímavý tip na stromek. Jedná se o stromky z prořezů, šly by stejně k zemi. Bydlíš-li v Táboře či Praze, můžeš si je objednat. Za jejich distribucí stojí fotr všech bezobalů – Bezobalu.

Závěrem

Pokud ti některý z tipů pomohl vyřešit vánoční dilema jak na dárek pro muže minimalistu, budu za pozvání na čaj také vděčný.

Postrádáš nějaký zajímavý tip? Napiš ho do komentáře!

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply