Kam se starými knihami? Sdílím zkušenosti. Od nacenění po prodej.
Kam se starými knihami? Ta knížka přece skončila tak divně a už ji znova číst nebudeš. Proč bys ji tedy měl(a) uchovávat ve své knihovně? Nesluší ani tvé knihovně, ani antiknihovně.
Belador: “Antiknihovně, Tome? Co to zase…”
Ano, antiknihovně. Neruš, později!
Knížky prodej na trhu knih nebo knihobotovi. Pokud máš nějakou fakt cennou, tak ji vydraž na aukru.
Možná se ti doma válí knížka za stovky nebo dokonce tisíce korun. Dále v článku se podíváme, jak to zjistit. Poslední dva roky jsem totiž sbíral zkušenosti za tebe (a prodal přitom přes sto knih)!
Belador: “A uvedeš i nějaké příklady?” No jasně, bejku, že váháš!
Poznámka: článek je chudý na množství tipů na prodejní servery, zato však maximálně efektivní.
Namísto výčtu všech možností uvádím ty, co fungovaly (a fungují) mně. Chyť si tedy svůj digitální klobouk, vezmi si zápisník (ať už digitální nebo papírový) a pojďme na to!
Poznámka 2: zase mi uletěl z klece pták afillák🐦 Netýká se však doporučení na prodejní platformy.
Poslední změna: 15. 9. 2023
Tento příspěvek si můžeš i poslechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.
Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!
Úcta ke knihám
Ke knihám mám úctu. Vyhazování knih tedy v mém případě nepřipadá v úvahu. Můj vztah ke knihám hezky shrnuje pan Propan ve svém vnitřním monologu:
“Pro knihu je trudné, a až ohyzdně zahanbující, jen tak ležet, ať už v regálu knihovny, knihkupectví, nebo nepovšimnutě doma na nočním stolku. Kniha chce čtenáře rozesmát, předat vědomosti, pocity, nálady, energii, nápady, inspiraci. Chce učit, otvírat oči, rozšiřovat obzory, nabízí pohled z jiné perspektivy na věci do té doby neviděné nebo schválně přehlížené. Chce rozplakat, vzrušit, naštvat. Až se vám doma bude příště povalovat rok nepovšimnutá kniha, myslete na to!” výňatek z mé nepublikované povídky Propan Butan.
Motivace pro odplevelení knihovny
Motivace je zřejmá. Očistit knihovnu od kusů, ke kterým už se nebudeme vracet. Mám na sobě vyzkoušeno, že je rozdíl se dívat na zaplevelenou knihovnu a knihovnu, kde jsou jen tituly, ke kterým mám nějaký vztah.
Před očištěním jsem neměl ten samý pocit. Díval jsem se na knihovnu, a neusmíval se tu nad milým příběhem, tu s vděčností nepřejížděl po hřbetu inspirativní knihy, nebo knihy, která mi změnila život. Ne, místo toho přitahovaly můj pohled tituly, o kterých jsem si říkal: to byla blbost, tahle mi nic nedala, co s touhle knížkou budu dělat? Právě na poslední otázku přichází odpověď!
Kam se starými knihami? Prodat!
Prodat! Belador: “Prodat? Jako někde na bazaru?”
Ne, Beladore. Časy se změnily. Dřív byly online bazary nebo antikvariáty jedinou volbou. Dnes ale existuje několik webových stránek, které udělaly to nejdůležitější: dokázaly spojit nabídku s poptávkou. Nejen to. Dokázaly prodej knih udělat jednoduchý a vlastně i zábavný. Aspoň mě teda baví.
Co je tvým cílem?
Co je tvým cílem? “Jen” poslat knihu dál? Prodat ji a koupit si za utržené peníze knihu jinou? Zbavit se většího počtu knih co nejrychleji?
Investiční trojúhelník: likvidita, čas a “zisk” (ve většině případů prodáš knihy za méně peněz, než koupil) platí i pro knihy:
Čím méně času chci věnovat prodeji knih, tím méně peněz získám.
Čím větší riziko podstoupím, tím větších zisků můžu dosáhnout (aukce na aukro od koruny: vedou si sice nejlépe, ale riskuji, že také na té koruně skončím).
K ujasnění si, jak se knih zbavit, může posloužit i infografika.
Prodeji věnuji klidně čas. Kam tedy se starými knihami?
Cena knih se “laikovi” stanovuje špatně. Nejlepší možností je tedy na knize najít ISBN a zadat na webu trhknih.cz do vyhledávání. Nebo klidně část názvu knihy. Našeptávač ukáže náhled knihy, klikneme na ni.
Příklad 1 – Kniha o naději
Podívejme se na konkrétní příklady. Jako první nastupuje loni vyšlá Kniha o naději🐦 od Jane Goodallové. Vidíme, že se kniha v minulosti prodala dvakrát za cenu 200 Kč, shání ji 3 uživatelé a nikdo ji nenabízí. Ideální situace pro prodej. Cenu zároveň nelze moc šponovat. Dá se očekávat, že knihy budou přibývat a když cenu přestřelíš, bude ti na trhu knih viset (jedná se relativně o novinku). Navíc nová se prodává kolem 350 Kč.
Příklad 2 – kam se starými knihami typu Staré pověsti české z roku 1933
Máš doma Staré pověsti české z roku 1933 a myslíš si, jaká pecka to bude? Tak se na ně podíváme. Po zadání do vyhledávače vidíme, že je nikdo neshání a v minulosti se prodaly jednou za 100 Kč. Současně je prodávají další tři lidé. Nejlevnější nabídka je za 70 Kč, nejdražší za 200 Kč (promiň mu, dle 0 hodnocení je to nováček).
Příklad 3 – Pokémon příručka
Možná jsi před lety propadl pokémoní mánii. Tak to bys mohl zauvažovat nad oprášením nějaké té pokémoní příručky. Shání ji 28 uživatelů, prodala se 32x i za 1400 Kč (což se zrovna povedlo mě😃). Jsou tam jedinci, kteří ji prodávají za 3 a víc tisíc. Ti budou asi ještě pár let čekat a možná promeškají jakoukoliv příležitost. Nebo se jim to taky třeba vyplatí.
Trh knih a poplatky
Oproti bazarovým serverům jsou nabídky na trhu knih aktuální. Po prodeji knihy je kniha automaticky smazána z nabídky. Jak je na tom ale trhknih s poplatky? Přece neprodává knihy zadarmo?
Platí se 25 % z ceny (jen prodané) knihy, nejméně však 25 Kč. Jinými slovy: nad 100 Kč je poplatek 25 %, pod 100 Kč fixně 25 Kč. Prodáš-li tedy knihu za 1000 Kč, dostaneš 750 Kč. Prodáš-li knihu za 50 Kč, dostaneš 25 Kč.
Co tedy ovlivňuje cenu knihy? Rozebereme si to dále. Teď se pojďme podívat ještě na další možnosti prodejů, abychom měli výčet možností kam se starými knihami kompletní.
Kam se starými knihami, kterých se chci zbavit sice rychle, ale pořád za peníze?
Chceš se zbavit knih rychle a nevadí ti, že nedostaneš tolik, jako kdyby ses přičinil sám? V tom případě tu jsou knihobot a reknihy. Fungují na stejném principu, liší se jen poplatky.
poplatky knihobotu | poplatky reknihám |
cena knihy*0,4 – 29 Kč | cena knihy*0,5 – 12 Kč |
Knihobot má sice vysoké poplatky, ale také mi několikrát dokázal prodat knihy, které jsem na trhu knih nedokázal prodat za rok za poloviční cenu. S reknihami nemám zkušenosti, protože mi knihy nepřijali😃
Mám to tak, že stabilní zázemí tvoří trh knih, kde prodávám i nakupuji. Když mě pohodlní příbuzní zavalí knihami, které jsou hodnotou mezi 50 – 150 Kč, posílám je rovnou do knihobotu.
A v čem je jednoduší pracovat s knihobotem než s trhem knih?
V postupu: stačí vyfotit knížky, počkat na potvrzení, že knihy přijímají. Pak stačí knihy poslat zásilkovnou nebo kurýrem. V potvrzujícím e-mailu je link na objednání dopravy. U knihobota mám ozkoušené obě možnosti a funguje na výbornou. O prodejích knih pak chodí e-maily.
Belador: “No a co ty knihy pod 50 Kč?” Děkuji za připomenutí Beladore, pojďme na ně!
Kam se starými knihami, které chci darovat?
Knihobudky
Knihy s hodnotou pod 50 Kč (ocenili jsme si je na trhu knih, nebo ne úplně dobrým “laickým” odhadem) můžeš umístit do knihobudek, kterých je po ČR jako hub po dešti.
Mělo by však platit, že do knihobudek dáváš knihy v takové stavu, ve kterém by ti nevadilo si je vzít. Jestli jsou nějak hodně poničené, tak lítost stranou a prostě je vyhoď.
Reuse centrum
Knihy také můžeš odnést do nejbližšího reuse centra, o kterém jsem psal nedávno. V článku se také dozvíš, zda máš reuse centrum v blízkosti bydliště.
Sousedská knihovna
Sousedská knihovna v rámci bytovky může být také fajn. Chystám se ji zavést v té naší. Samozřejmě do ní budu dávat kousky u kterých je mi jedno, zda se vrátí nebo ne.
Stačí vyčlenit nějakou menší skříňku, ve které si se sousedy (a jejich návštěvami) budeš měnit knihy.
Knihofil
Existuje také internetová “knihovna” knihofil. Kromě půjčování knih to může být také skvělá seznamka, podobně jako je tomu u shánění žížal do vermikompostéru. No řekni, slečna co se zajímá o Hovory k sobě od Marca Aurelia, to je lepší vizitka, než hezký (filtry projetý) obličej a pár slov na Tinderu (vygenerovaných AI😀).
Na knihofilu nabízím několik knih, ale zatím si nikdo nic nepůjčil. Samozřejmě je zde také riziko nevrácení… knihofil garantuje, že v takovém případě uhradí cenu knihy… ale v případě, že se kniha už nedá koupit? Proto nabízím knihy, které současně i prodávám, nebo které mi ještě slouží, ale vím, že se jich za čas budu chtít zbavit.
Stránky knihofilu jsou navíc tak nějak polofunkční, čímž se celý projekt snižuje na nadšeneckou aktivitu.
Kromě článku “Kam se starými knihami?” čtenáři také s oblibou čtou:
Knižní spekulace
Knihu je dobré prodat hned po přečtení, pokud vím, že ji nepotřebuju – je po ní největší poptávka (samozřejmě pokud je nová). Prodejem se ti dostává možnosti část peněz z knihy “vyvázat” a koupit si tak nový titul.
Nebo můžeš spekulovat na velkou poptávku za deset let a knihu si schovat. Kniha může začít nabývat na hodnotě ve chvíli, kdy se rozeberou poslední výtisky v distribuci. Teď jen zvolit správný titul. Nepřipomíná ti to volbu vítězné akcie?🙂
Pozor na plísně!
Navíc se ti při špatném skladování knihy může stát, že tvá kniha začne plesnivět. Spory plísní mohou způsobovat alergie, astma a podobné nehezké věci. Navíc se šíří, takže může za chvíli zachvátit celou tvou knihovnu.
Jak vypadá taková plíseň na knize? Je na fotce níže a hezký článek o knižních plísních najdeš na knihobotovi.
Jak knihy před odesláním zabalit?
Použij krabice, ve kterých ti už něco přišlo. A pořiď si papírovou lepící pásku. Ne takovou, kterou musíš potírat vlhkou houbičkou, aby začala lepit (v nechutnějším případě olizovat), ale samolepicí papírovou páskou🐦.
Přes jakou službu knihy odesílat?
Při inzerování přes internet doporučuji využívat služeb zásilkovny (případně balíkovny), která má fixní poštovné. Nebudeš tak překvapen pokaždé jiným poštovným (Česká pošta) a nebudeš tak kvůli jinému poštovnému, než sis spočítal na webu, ještě dotovat.
Odplevelením knihovny to nekončí
Už víš, kam se starými knihami. Péče o knihovnu je však neustálý, nikdy nekončící proces. Knihy si sem tam kupuji a už na nic nečekám. Hned po dočtení se zeptám sám sebe:
- “Budu knihu číst znovu? Nebo si ji alespoň občas prolistuji či přečtu oblíbenou pasáž?
- Chci se na knihu v knihovně dívat nebo si o knize povídat s přáteli, když ji v knihovně vyštrachají?
Pokud si odpovím ne, pak jde na trhknih.
Antiknihovna & rozlučka
A co že je ta antiknihovna? Mluvil o ní Martin Kavka ve svém podcastu Newslettery. Pojem vychází z úvahy, že knihovna by měla sloužit jako zdroj vědění. Neměla by tedy obsahovat jen přečtené knihy, ale především pak ty nepřečtené. Proč?
Aby nás neustále udržovala nohama na zemi a ukazovala, kolik toho ještě neznáme.
Tak co ty můj milý mlsoune, namotivoval jsem tě ke zbavování se knih? Máš nějaký dotaz či komentáře? Napiš mi, třeba článek obohatíš! Měj se Božsky! Tom
P.S. Belador si z množství informací musel jít dát dvacet, ale určitě by jinak taky zamával kopýtkem!