Skip to main content

Opravování věcí aneb víš co mě napadlo u opravy depilátoru?

Mám potřebu se hned z kraje vymezit: depilátor jsem neopravoval sobě, ale Veronice. Nejsem přece žádnej metrosexuál! Dále by mohl následovat rozbor, zda je společnost taková nebo maková, když si stanovila jako vzor krásy oholené ženské nohy. To bych se pouštěl na tenkej led, žejo. Slovo “machista” by poletovalo zatraceně nízko nad hlavou a nedostali bychom se k opravování věcí, potažmo opravě depilátoru.

 

 

Zajímalo tě vždycky, jak vypadá depilátor uvnitř?

Poslední změna: 2. 5. 2023

Tento příspěvek si můžešposlechnout přímo z přehrávače vedle. Je i na Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Nebo si tento a každý nový díl poslechni hned teď!

Nicméně oholené ženské nohy se mi líbí. Když za mnou tedy přišla Veronika, ať jí opravím depilátor, jedna z motivací byla jasná. Druhá spočívala v dodatku: “Nebo si koupím nový.”

Jestli chceš vydírat člověka, který jede na bezodpadové vlně, je to ideální průpovídka.

Nelenil jsem a… depilátor odložil😀 Takhle se to několikrát zopakovalo, než jsem zahlédl fotografie depilátorů různých tvarů a barev – na monitoru v našem obýváku. V tu chvíli jsem ochotně slíbil vše, zahodil knížku, vytáhl “vercajk” a pustil se do oprav. Na moment odbočím od depilátoru…

Opravování věcí

Proč že jsem chtěl vlastně depilátor zkusit opravit, namísto koupení nového? To je přece na kliknutí, ne?

Za předpokladu, že víš jaký si z nepřeberné nabídky na trhu vybereš, pak určitě. Nicméně opravování věcí:

  • Pomáhá snižovat množství odpadu. Ze starého se nestane odpad, slouží co nejdéle. O obalech, ve kterých nové zboží přijde, nemluvě.
  • Šetří nám peníze.
  • Přináší pocit uspokojení a zvyšuje sebevědomí.
  • Může spojovat – viz dále.

Zas ten minimalismus

Jistě, jiná situace by byla, kdybych se rozhodl depilátor zanést do servisu. Pravděpodobně bych vysolil podobnou sumičku, jako za nový kus.

Právě proto je na místě věcem trochu té naší lásky dát.

Minimalismus mi dává možnost mít rád své věci. Mít rád, ale nelpět na nich. Až se jednou budu loučit s tělem, věci s sebou brát nebudu, to je jasný🙂 Čím více mizí věci, které nepotřebuji, tím více zůstává těch, které mi radost dělají. Tím více mám chuti se svým oblíbeným věcem pověnovat, pokud jejich kondice není ideální.

Moje názorná ukázka opravy LED lampičky.

Co lze opravovat doma?

Všechno možné, na co si člověk troufne. Od oprav oděvů, drobných instalatérských zásahů v domácnosti nebo oprav na autě, až po opravy drobných domácích spotřebičů.

Oděvy

Upadlé knoflíky, rozjeté zipy, zašití párajících se kapes… mistička s čajem, dobrá hudba – a je to vlastně příjemná činnost. Alespoň pro mě, jakožto člověka trávícího spoustu hodin denně u notebooku.

Navíc mě hřeje pocit, že oblečení ještě poslouží a neskončí v Chile. Když jsem poprvé navštívil galanterii, žasl jsem nad množstvím všelijakých “udělátek”, co se tam dá koupit. Skoro jako v obchodě s elektrosoučástkami🙂

Jak na zipa?

Opravování věcí: elektro

U elektra je nejlepší to, že se k opravě uchýlíme většinou až v době, kdy spotřebič nefunguje, takže není vlastně co zkazit. Navíc dneska lze na YouTube narazit na spousty návodů. Vždycky nad dalším takovým žasnu.

V případě elektra většinou platí, že obal klame. Většinou se za kusem designového plastu ukrývá jedna deska plošného spoje (někdy ani to ne) a odhalit poruchu lze pouhým okem.

V době poruchy tvého přístroje je pravděpodobně už spousta dalších lidí, kteří měli podobný problém. Řešení je tak většinou dohledatelné na různých blocích, nebo právě na zmíněném YouTube.

Je mi jasné, že ne každý si na nějaké větší opravy elektra troufne (a nemá ani vybavení), přesto, spousta věcí se dá udělat a některé zvládne i laik. Jen se nebát. Dnes skončíme jen s depilátorem, ale ukládám si poznámku na nějaký příští článek, kde téma uchopím komplexněji.

Moje ukázka opravy LED “žárovky”

Kromě článku: “Opravování věcí aneb víš co…” čtenáři mlsají

Co když na opravy nestačíme?

Opravování věcí jako možnost trávení času s přáteli

Opravování věcí je mnohdy nad naše schopnosti. Pak se hodí mít kamaráda, který se vyzná v elektru, autech, … Není nic špatného si říct o pomoc! Ovšem jen tehdy, kdy je opravování pojato jako společná aktivita, jako společné hledání příčiny. Jde o dobře strávený čas. Trochu nadneseně by nemuselo ani být tvým cílem věc opravit, jako kvalitně strávit čas s blízkým(!) člověkem.

Pokud chceš jen opravu delegovat na známého, aby byla oprava zadarmo, není to nic moc. Nemám problém s tím, když přijde kamarád, že mu něco nefunguje a společně se snažíme dopátrat příčiny, ale mám problém s tím, když za mnou přijde (třeba i rodinný příslušník), který po mě chce něco opravovat a vlastně ho ani nezajímá, zda na to mám čas.

V takových případech cítím jakousi neúctu a možná právě výše zmíněný nezdravý vztah k věcem: Ať to zase funguje! Neudělám pro to nic a opraváře přece platit nebudu! Tobě to zabere jen pár hodin…”

Porozhlédnutí se po lokálních obchůdcích

Určitě se vyplatí porozhlédnout se po okolí. Boty se dají zpravidla spravit v menších obchůdcích, kde je buď spravují přímo majitelé, nebo je posílají do opraváren. Ze zkušeností v Pardubicích vyjde podražení/zalepení do dvou stovek a botky jsou zas na pár let ready.

Podobně jsem si nechával měnit zip u kožené bundy. Tři stovky a bunda, která původně stála čtyři tisíce, byla zase použitelná.

Ne vždycky se oprava povede

Jedna z mých posledních akcí byla spíš destrukčního charakteru. Odlepoval se mi gumový “chyt” na foťáku, tak jsem si ho přilepil vteřiňákem. Nevšiml jsem si však, že mi vteřiňák zatekl i k potenciometru na ovládání clony. Dalších 15 minut jsem s oroseným čelem vyřezával zateklé lepidlo. Naštěstí se podařilo potenciometr zase rozchodit. Přece jen, ačkoliv je foťák starý šest let, je jinak plně funkční a nestál zrovna málo.

Oprava depilátoru

Zpět k nemocnému depilátoru. Co mu bylo? Údajně “vynechával”, samovolně se zastavoval a zase rozjížděl. Někdy prý bylo potřeba depilátor zatahat za kabel u konektoru. Když jsem viděl, jak za roky používání Veronika přemotala napájecí kabel, podezření padlo právě na něj. Po měření na multimetru a všelijakém kroucení se však ukázalo, že napětí na výstupu konektoru je neměnné.

Depilátor po otevření: jeden plošňáček, motůrek, konektor, tři plastová ozubená kolečka a trhací čelisti. Toť vše.
Detail na plošňáček, vyznačen problematický spoj, kde je napůl vytržená nožička.

Otevřel jsem tedy depilátor, vymetl “chloupkovou výplň” a našel si na maličké destičce plošného spoje (DPS) zapájené nožičky konektoru. Jeden byl na první pohled “volnější”. Proto někdy pomáhalo tahání za napájecí kabel. Nožička konektoru tím dolehla na desku plošného spoje (DPS) a depilátor v takovém případě zase poslušně vrčel.

Oprava? Stačilo kontakt zapájet. Cena opravy? Klubko cínu (100 g) stojí cca 300 Kč. Použito bylo tak 0,1 g? I s elektřinou oprava do jedné koruny. Časově oprava zabrala asi čtvrt hodiny. A to ještě kvůli tomu, že jsem si musel všechny věci přinést ze skříně a rozrovnat po stole.

Zvládl by takovou opravu i lajk? Asi ne každý, ale věřím, že většina ano. Pájku (správně pájedlo, pájka je to, čím se pájí – tedy směs cín-stříbro, dříve cín-olovo😉) má doma kdekdo. Dokonce i netechničtí jedinci – ti (většinou) používají “pájecí pistole” na kreslení/vypalování obrazců do dřeva.

Obchod s opravenými věcmi

Pokud by sis chtěl(a) pořídit nějaké elektro z druhé ruky, ale nedaří se ti sehnat, mrkni na o-shop.
Je to obchod (a také eshop) s opravenou nebo vrácenou elektronikou zákazníky z e-shopů). Obchod sídlí v Holešovické tržnici.

Shrnutí

Dej opravování šanci. Když na opravu nebudeš stačit, zajdi za kamarádem, vem s sebou čaj/pivko a udělejte z toho společné dobrodrůžo. Třeba ti pak nebude ani vadit, když oprava nevyjde.

V takovém případě můžeš danou věc zkusit nabídnout od koruny na aukro (jako poškozenou, samozřejmě). Mnohdy se dokáže nečekaně vydražit, protože náhradní díly se moc nevedou. Jako poslední možnost vnímám recyklační kontejnery: ať už na textil, nebo elektro, případně i sběrné dvory.

S YouTube je však opravování čehokoliv mnohem jednodušší, než před pár roky. Neboj se toho!

Je něco, co jsi v poslední době opravil(a) nebo nějaká oprava, na kterou jsi pyšný? Napiš mi to do komentáře, nebo postni (ideálně s fotkou) na IG s hastagem #cestouknule!

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply