Skip to main content

Zesměšnění prokrastinace: 9 tipů pro efektivní tvorbu na PC

Zesměšnění prokrastinace, digitální minimalismus, hlubší práce, efektivní tvorba na PC nebo jen svobodnější trávení volného času. Toť téma dnešního příspěvku. Jak už víš, minimalismus není jen o zbavování se nepotřebných věcí. Dnes sdílím několik tipů na užitečné aplikace a rozšíření, které ti mohou pomoci nalézt ztracenou rovnováhu v digitálním světě.

Zesměšnění prokrastinace při práci na PC
Zesměšnění prokrastinace, efektivní tvorba, aneb jak neztratit focus při práci na PC, které je připojené k internetu.

Neplaš se, dále rozhodně nenásleduje doporučení, abys vzal štípačky a přeskřípnul koax/optický vlákno u routeru. Článek vychází z mých zkušeností, jakožto člověka trávícího spousty hodin prací na PC připojeném k internetu. Ať už v zaměstnání, nebo při volnočasové tvorbě. Článek je o užitečných appkách a rozšířeních, které ti dají svobodu tvorby, více času, a ve výsledku i větší spokojenost z efektivně tráveného času.

Přináším zde několik vlastních tipů. Výčet samozřejmě není konečný. Postupů a aplikací je celá řada. Pokud zde nezazní nějaký, který třeba používáš ty, čtenáři, můžeš mi dát vědět do komentáře pod článkem. Třeba o něj i příspěvek zaktualizuji. Všechna tato doporučení pochází z mé vlastní zkušenosti, nejedná se o reklamy.

Tento příspěvek si můžeš i poslechnout přímo z přehrávače vedle, nebo na Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

1. Domovská stránka: efektivita začíná s otevřením prohlížeče

Pro většinu lidí asi banalita, ale právě tohle může být pomyslná bašta prokrastinace. Stále se setkávám s lidmi, kteří mají jako domovskou stránku nastavený seznam, který uživatelům předkládá jeden naléhavý novinový titulek vedle druhého. Je jedno, jaké jsou zdroje zpráv. I ty nejkvalitnější odvádí tvou pozornost jinam, efektivita klesá.

Já mám jako domovskou stránku pouze okno vyhledávače. Mimochodem, používám vyhledávač Ecosia. Nevyhledává sice tak dobře, ale zato za většinu příjmů z reklam sází stromy. A ještě by neměla dělat takový “datamining”.

Jak funguje internetový vyhledávač Ecosia?

Ježí se mi chlupy na zádech, když si vzpomenu, jak jsem ráno sedával s velkým odhodláním k notebooku, abych pokračoval se svou bakalářskou prací, a pak dobrou hodinu proklikával zprávy, na které mě stáhla právě domovská stránka. Dokonce i po tolika letech nepoužívání seznamu mě svrbí mozek, když vidím u někoho otevřený právě tenhle vyhledávač.

2. Zesměšnění prokrastinace blokováním reklam na internetu

Někdo namítne, že spousta webů žije právě z reklam. Mě však otravují a odvádějí pozornost. Proto používám rozšíření AdBlock (Chrome), který jich většinu spolehlivě skryje.

Instalace AdBlocku je velmi jednoduchá.

3. Zesměšnění prokrastinace na YouTube

Nemám nic proti používání youtube a sám ho hojně využívám. Jenže – po spuštění videa se na mě valí další a další podobná…navíc doporučení na to, co bych si mohl pustit… mnohokrát se mi stalo, že jsem si po dvou hodinách na youtube ani nepustil video, kvůli kterému jsem na server původně šel. Co tedy s tím? Přiznat si, že efektivní tvorba na PC je oxymóron? Máme se vůbec snažit vzdorovat algoritmům youtube, které jsou vyvíjené právě tak, abychom strávili na platformě co nejvíce času?
Naštěstí existují rozšíření do prohlížečů, která všechna doporučení skryjí. Na stránce tak zbývá jen vyhledávací box a možnost prohlížení historie, odběrů, atd. (viz srovnání obrázků níže).
Uznávám, někdy je youtube doporučování dobré, ale nestojí mi za protiváhu ve formě spousty promrhaného času. Proto používám rozšíření News Feed Eradicator.

Takhle vypadá “běžné” youtube, když ho otevřu v anonymním okně.
Zesměšnení prokrastinace se zapnutým rozšířením News Feed Eradicator
A takhle se zapnutým rozšířením.

Rozšíření jde samozřejmě vypnout, ale je to otrava. Je nutné ho deaktivovat v nastavení rozšíření google chrome a restartovat prohlížeč. A to při více otevřených záložkách fakt nechceš. Je to taková otrava, že jsem to udělal pro účely psaní tohoto článku jen s největším sebezapřením 😀
Na následující dvojici obrázků si můžeš prohlédnout zobrazení s nabízenými videi (která se běžně objevují v pravém sloupci vedle přehrávaného videa, když rozšíření nepoužíváš) a zobrazení s použitím rozšíření. Nabídka vpravo je znatelně více strohá, že? Naštěstí. Jinak bych samozřejmě kliknul na nabízené video Best of Female Symphonic Metal a probudil bych se ráno s notebookem na klíně.

Takhle vypadá “moje” youtube bez rozšíření.
A takhle se zapnutým rozšířením. Z téhle nabídky už se vybírá hůř, že? 🙂

4. Zesměšnění prokrastinace na Facebooku: efektivnější získávání informací

Můžeš namítnout: není Facebook (FB) už sám o sobě neefektivní, když chci tvořit? Nemusí být. Například, když chci vytvořit příspěvek o novém článku blogu. Ale i při běžnějších činnostech jako třeba: tvoření událostí, vkládání inzerátů na marketplace nebo jen na efektivnější domluvu ve skupinovém chatu (přeci jen se píše na klávesnici rychleji, než na mobilu).
Jak tedy na to? Je jasné, že pokud půjdu vkládat nový inzerát, lapí mě stránka nejnovějších příspěvků. Naštěstí existuje celá řada rozšíření, která v nelehké situaci pomohou. Dokonce se dá použít i stejné rozšíření jako pro youtube (tedy News Feed Eradicator). Ukázka aplikovaného rozšíření je na následujícím obrázku. Snímek obrazovky kanálu příspěvků bez rozšíření si odpustím, to zná asi každý.

Efektivní trávení času na facebooku
Takhle vypadá FB se zapnutým rozšířením News Feed Eradicator.
Moje video, kde výše popsané tipy aplikuju a vysvětluju.


Tohle rozšíření údajně funguje i pro Linkedin, Twitter, Instagram, Reddit nebo třeba Github – ale osobně s ním mám zkušenost jen v případě FB a youtube.
Aplikací rozšíření na FB se skryje kanál příspěvků (viz obrázek výše). Příspěvky z konkrétní skupiny nebo timeline konkrétního uživatele lze stále zobrazovat. Ale to už musím konkrétně vědět, kam chci jít. Není to jen “tupá” pasivní konzumace obsahu, který mi zvesela servíruje algoritmus a snaží se mě tak na síti udržet co nejdéle. S rozšířením jsem tedy nucen ke konzumaci obsahu, po kterém musím „aktivně” sahat.
Poznámka: tohle rozšíření tě nezbaví notifikace o nových upozorněních, zprávách a inzerátech.

Oblíbené

5. Pozor na kapesního chytráka!

Tento tip se netýká přímo PC, ale je to přímý důsledek aktivovaných rozšíření, proto ho tady uvádím. Po aplikaci filtrů na PC zjistíš, že než vypínat rozšíření na PC, raději sáhneš po telefonu. Na mém telefonu s Android 10 lze naštěstí nastavit, kolik minut chci strávit v které aplikaci.
Když už jsme u telefonu: zde se pro hlubokou práci samozřejmě hodí nastavit si pro časové okno, v kterém se chceš ponořit do práce, režim nerušit. Jasně, nikdo se ti nedovolá (až na vyvolené kontakty), ale ten klid na práci za to jistě stojí.
Pokud máš večer problém odložit telefon, je fajn si nastavit „večerku“ ve formě černobílého displeje, který se aktivuje automaticky od tebou předem určené hodiny. Je to pak tak ošklivé, že telefon rád odložíš 😀

6. E-mailová schránka

Nejdřív zábavná práce, pak cokoliv.
Světec Belador zvěstuje: “Ty, jež si ještě nezatvořil, e-mailu neotvírej!”

Pokud chceš skutečně něco dělat, neotvírej e-mailovou schránku. Nebo jen v předem stanovené časy. Určitě tam bude čekat nějaká nová pošta, kterou zrovna “budeš muset” vyřídit. Nebo staré emaily, na které jsi ještě neodpověděl. Taky si můžeš u e-mailu potvrzujícího provedenou objednávku uvědomit, co jsi chtěl ještě koupit a samozřejmě to hned začít vybírat.

Newsletter s novým blogovým příspěvkem ti zase může dát pocit, že si ho potřebuješ teď hned přečíst. Co hůř, po jeho přečtení dostane tvůj mozek příval dopaminů a ještě se budeš cítit dobře – aniž bys ovšem udělal cokoliv z toho, co jsi původně zamýšlel. Na konci dne už pod palbou dopaminů nebudeš a dobrý pocit bude ten tam. Podobných scénářů by se dala vymyslet spousta. Takže jednoduše: neotvírej ten e-mail, otevři ho až po tvorbě.
Pokud ho přesto otevřeš, je fajn alespoň průběžně omezovat příjem newsletterů na minimum. Upřímně, kolik z nich skutečně okamžitě nesmažeš nebo nenecháš neotevřené na vždy?
Pokud jsou nějaké, které chceš stále odebírat, může být výhodné si je přesměrovat mimo hlavní doručenou poštu. E-mailové schránky jsou dnes již běžně vybaveny filtry právě na reklamní poštu.

Jak se rychle zbavit e-mailů, které vlastně nechceš dostávat?

7. Notifikace prohlížeče

Tady preferuji nekompromisní přístup: všechny vypnout. Stejně tak oznámení z ostatních aplikací.

8. Pro uživatele Google disku

Osvědčuje se mi nechodit na disk, keep, kontakty, atd. přes g-mail, ale přímým zadáním drive.google.com, keep.google.com, atd. Vyhnu se tak schránce, kde může být cokoliv, co by zrovna señoru procrastinación mohlo zaujmout.

9. Omezování dalších internetových stránek

K tomu jsem zatím nedospěl, takže nemám s použitím zkušenost. Na netu je však pro tyto účely často skloňováno rozšíření Leech Block. Lze nastavit různé stránky s různými časovými možnostmi.

Závěrem

Digitální minimalismus je zajímavé téma a rozhodně může vést i k efektivní tvorbě na PC. Prokrastinace tak (volně řečeno :D) dostává “flákanec”. Díky zmíněným tipům konzumuji jen obsah, který mě skutečně zajímá a v čase, kdy ho konzumovat skutečně chci.
A jak jsi na tom ty? Máš nějaký tip, o který by stálo za to článek rozšířit? Poděl se o svůj názor do komentáře!

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply