Skip to main content

Redukce odpadu při nákupu potravin: jak na klíčové kroky

Další z mini-série článků na téma zero-waste (less-waste), neboli redukce odpadu (obalů) při nákupu potravin. V předchozích dvou příspěvcích (prvnídruhý) jsem rozebíral, co mít zabalené s sebou v batohu, aby se předcházelo vytváření zbytečného odpadu. Nyní se více rozepíšu o možnostech, jak redukovat odpad v domácnosti, konkrétně nákupem potravin. Potraviny jsou jedním z nejčastějších produktů, který v obalech nakupujeme (skoro bych až mohl napsat v plastu, protože jiných obalů aby na pultech obchodů jeden pohledal), a má proto velký smysl začít právě u nich.
Situace se samozřejmě výrazně liší podle toho, zda máš v blízkosti bezobalový obchod (o těch se více rozepíšu v příštím článku). S ním je to mnohem jednodušší.

Redukce odpadu při nákupu potravin
Jak na nákup potravin bez obalu?

Poslední změna: 16. 7. 2023

Tento příspěvek si můžeš i poslechnout přímo z přehrávače vedle, nebo na Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Redukce odpadu jako hra!

Redukce odpadu, to je cesta a pro spoustu lidí (včetně mě) i styl života. Je na každém, kolik energie a času do ní každý vloží. Jako na každém začátku je třeba spoustu věcí zjistit, vyzkoušet a hlavně se nezaleknout první překážky či odmítnutí.
Důležitý je vědět, proč to děláš, jít si za svou vizí a brát to jako hru. Ostatně tak je fajn brát i život samotný. 🙂 Netrap se tím, že něco nemůžeš sehnat bez obalu. Nejde o dokonalost. Stejně jako u všeho, cení se i malý krůček. Za čas třeba zjistíš, že jsi i pidi krůčky ušel kus cesty a chodíš s odpadkovým košem mnohem méně 🙂

Malými krůčky k velkým změnám.

Pokud redukci odpadu nebudeš chtít věnovat moc času, pak zřejmě budeš nadále jezdit do supermarketu. Jasně, i tam se dá začít a třeba se časem dostaneš dál. A když ne, máš možnost stát se součástí změny přístupu těchto nadnárodních společností. Je jen otázkou času, kdy se takových lidí najde víc. Obchod se na změnu spotřebitele adaptuje – jde mu především o tvé peníze, takže by byl sám proti sobě. Viz “zdravé koutky”, které se v marketech poslední dobou rozpučely.

Jako ideální scénář ovšem vidím podporu života v místě, kde bydlíme, a to nákupem v lokálních obchodech. Jejich majitelé jsou často lidé, kteří žijí poblíž a mně zkrátka dává obrovský smysl nakupovat právě u nich. Proč by mělo místo bydliště osaměle čekat na návrat lidí ze zastavěných polí za městy? Proč bych měl odevzdávat své peníze někomu, koho zajímají jen rostoucí ziskové křivky, ale už ho nezajímá, co prodává a jak se v místě žije?

Oblíbené

Redukce odpadu během nakupování

A teď už k vlastnímu nakupování. Každý máme jiné stravovací návyky a podle toho se nám samozřejmě také mění skladba nákupního košíku a tudíž i aplikovatelnost tipů, které dále uvádím. Jestli si nějaký vybereš a vyzkoušíš, to už je na tobě.

Ovozel a pečivo

Dříve jsem zmiňoval nakupování zeleniny, ovoce a pečiva do vlastních síťovek/látkových pytlíků, ať už v marketu, lokálních zeleninách a pekárnách, či od místních farmářů. Také se můžeš přihlásit k odběru zeleninových bedýnek. Ty si můžeš nechat dovézt domů nebo vyzvednout na určeném místě.

Sýry a maso

Sýry a maso můžeš kupovat u pultů, kde ti je dají přímo do tvých vlastních potravinových dóz či sklenic. Stejně jako se síťovkou, uděláš něco, na co není obsluha úplně zvyklá. Mnohdy ani další zákazníci. Tento nezvyk rychle odpadne v malých obchůdcích a masnách, kde si velmi rychle zvyknou a časem se na tebe už od vchodu budou usmívat. Ještě jednou: musíš vědět, proč to děláš a věřit tomu. Třeba tě vystavování se takovému “nekomfortu” nebude bavit a raději snížíš konzumaci masa, než abys znovu žádal toho “nerudu za pultem”. 😀

Nakupování potravin v celulózových obalech

Jak už jsem psal v minulém článku, někteří výrobci své výrobky balí do kompostovatelných obalů, které na první pohled vypadají jako plast. Na rozdíl od plastu se ovšem dají kompostovat, pokud máš tedy kompostér (své zkušenosti s kompostováním přímo v bytě se brzy objeví v dalším článku). Dá se tak nakupovat třeba čokoláda nebo koření, kde se většinou jedná o kombinaci papíru a celulózového obalu.

Čaj

Sypanej stejně víc chutná!

Přemýšlel jsi někdy nad tím, z jakého materiálu jsou čajové sáčky? Většina z nich není ani kompostovatelná (o tom se rozepíšu jindy). Nákupem sypaného čaje do vlastní pixly nebo sklenice toto dilema odpadá. A ještě budeš mít mnohdy kvalitnější čaj. Pixlu nebo skleničku je lepší si doma zvážit (normálně na kuchyňské váze). V čajovnách jsou občas tak “styloví”, že používají místo digitální váhy váhu dvojramennou, na které se váha čaje vyrovnává závažím. Určitě tak budou mít radost, když jim jedno vážení odpadne. 🙂

Účtenky

Účtenky se ve většině případů tisknou a pokud si ji nevezmeš, končí v koši. Pokud si ji vezmeš, pamatuj, že nepatří do kontejneru na papír.

“Účtenky z termopapíru patří do směsného odpadu, protože termopapír v drtivé většině případů obsahuje látku Bisfenol. Uvolněné látky pak znečišťují vodu v papírnách a dostávají se do papíroviny. Tyto účtenky lze tedy třídit pouze, pokud máme jistotu, že jsou fenol-free. Informaci o obsahu těchto látek však běžně na samotném termopapíru nedohledáme.”

jaktridit.cz

Já si je beru a píšu si na ně ToDo listy. Večer mám pak super pocit, když ten poškrtanej papír vezmu, s chutí ho zmačkám a vyhodím do směsného.

Smích?

Je možné, že od starší generace sklidím posměch, o čem že to jako píšu. Za jejich mladých let byla většina věcí balena do papíru a většina věcí se ve skle vracela zpět do obchodu.
Dovolím si rovnou odpověď. No, dobře. Tenkrát asi jo, dnes už ale ne. A ruku na srdce: kupujete pivo v lahvích nebo si domů taháte pivo v plastu?
1) Nesuď mě tedy tak přísně.
2) Nikomu nic nenutím. 😉

Pojď tu hru hrát!

Buď hrdinou všedního dne!

Pokud se ti filozofie bez obalu líbí, mám pro tebe na závěr několik podpůrných slov: pro okolí můžeš být trochu weirdo, ale takových je nás spoustu. Pogoogli pojmy zero-waste, less-waste, bez obalu nebo bez odpadu a uvidíš kolik obchůdků, článků a FB skupin na tohle téma je. Tahle “sněhová koule” se dává do pohybu a nabírá na objemu, takže bát se netřeba.

Děkuju za přečtení až do konce, a pokud máš dojem, že by si tento článek mělo přečíst víc lidí, sdílej ho! Buď pro okolí živou ukázkou, buď jiskrou, která zažehne změnu! 🙂

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply