Skip to main content

Nepostradatelní společníci do batohu: drobné krůčky k bezodpadové domácnosti

Základem bezodpadového života je redukce odpadu obecně. To samozřejmě zahrnuje i eliminaci jednorázových obalů, především plastových, v kterých je dnes balena převážná většina produktů. V tomhle článku uvádím několik prvních malých krůčků k redukci odpadu pocházejícího právě z jednorázových obalů na cestách. Jednotlivé tipy by měl být schopen aplikovat každý, chce-li, samozřejmě. Co jsou tedy ti nepostradatelní společníci do batohu?

Jak na ZW jídlo na cestách rozepisuju v tomhle článku.

Nepostradatelní společníci do batohu
Nepostradatelní společníci do batohu.

Poslední změna: 16. 7. 2023

Pokud ti přijde, že jako jednotlivec nic nezmůžeš, můžeš si přečíst můj dřívější článek na tohle téma, třeba tě namotivuje. V tomto příspěvku volně navazuji na dříve zveřejněný článek, který se zabývá výběrem lahve na vodu.

Chtěl bych tě upozornit, že v článku se objevuje jeden affiliate link (econea). Nákupem přes něj můžeš podpořit další tvorbu, aniž by tě to něco stálo (kromě platby za nákup, samozřejmě 🙂 ).

Tento příspěvek si můžeš i poslechnout přímo z přehrávače vedle, nebo na Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.

Redukce odpadu je o plánování

Pro každého bude mez, za kterou už nebude chtít jít, samozřejmě jiná. Co si budem povídat, jedná se o životní styl, který vyžaduje nějakou tu energii navíc a proto nebude úplně pro každého. A také vyžaduje plánování. To je v případě bezodpadového způsobu života alfou a omegou všeho.
Na druhou stranu je tento životní styl cesta a to cesta velmi zajímavá. Cesta, na které se aspirant na bezodpadový způsob života může naučit spoustu věcí a žasnout nad tím, jak se vlastně dá spousta činností dělat jednoduše, přirozeně. Je pravděpodobné, že na cestě narazíš i na minimalismus (o jehož vlivu jsem psal dřív) a třeba dojdeš i k finančním úsporám, ačkoliv to ze začátku nemusíš hned postřehnout.

Oblíbené

Společníci do batohu

Není to hezčí, než spousta umělohmotných pytlíků?

Základem je pořízení nákupní tašky, ideálně textilní. Tu doporučuji mít pořád v batohu. Stejně tak několik síťovek. Dnes se prodávají i v supermarketech, doporučuji však podporu nějakého menšího tvůrce, (fler.cz, lokální bezobaly, …). Podpora lidí, kteří mají chuť tvořit, mi přijde smysluplnější, než podpora “imaginárního” vlastníka, kterému je jedno, jak se v daném místě žije.


Výše vypsané mám jako absolutní základ, bez kterého nevycházím z domu. Níže uvádím další potencionálně užitečné věci a tipy.

Přenos jídla

Dost se propagují voskované ubrousky, které se dají vyrobit i podle návodů na netu nebo různých workshopech. Mě tak skvělý nepřijdou. Jejich jediná výhoda oproti uzavíratelné krabičce je určitě lehkost a skladnost po snědení sváči. Hodí se na potraviny, které jsou spíš “sušší”. Jejich mytím se smývá vosková vrstva a za čas se musí převoskovávat. To mě upřímně moc neba. Nějakou dobu jsem je používal, ale teď používám jen potravinové dózysklenice.

Pokud se nechceš tahat s dózami a máš přístup ke kompostu, pak mohou být cestou kompostovatelné “igelitové” pytlíky.
Zde bych rád uvedl na pravou míru marketingové triky výrobců a obchodníků: často se sáčky prezentují jako “eko” s tím, že jsou vyrobené z bioplastu. To ale neznamená, že jsou kompostovatelné! Taková informace musí být na výrobku uvedena. Pokud je na něm napsáno jen rozložitelné, pravděpodobně se jedná o plast, který se sice opravdu někdy rozloží, ale na mikroplasty a kdoví kdy.
Jako taková ochutnávka může také posloužit následující obrázek (převzatý viz reference pod obrázkem), který srovnává degradaci celulózového obalu a obalu z oxo-plastu. Rozdíl netřeba komentovat. Více o tématu na blogu econea (je poměrně vyčerpávající).


U kompostovatelných sáčků pozor: nesmí se házet do kontejnerů určených na bio-odpad, protože pracovníci kompostárny je nerozliší od běžných plastových pytlíků. Ze stejného důvodu bych je nenechával ani v lese.

Skladování pečiva

Hojně prodávané pytlíky na pečivo jsou v drtivé většině vhodné jen na nákup a přenos pečiva domů. Pokud je v něm však pečivo delší dobu, vysychá. Zde máš dvě možnosti: zabalit ještě pytlík do igelitu (eee) a nebo si pořídit funkční obal.

Pijani

Pro cestující kafo-pijce mohou přijít vhod vlastní opakovaně použitelné hrnečky, které se dnes prodávají i v obchodech s kávou. Lepším řešením by mohl být ale plecháček, který se dá používat i v kuchyni, nebo na čundru (samozřejmě pokud nevadí absence víčka). Případně také uzavíratelná sklenička/hrníček s víčkem, která se dá použít i v létě na zmrzlinu. Na mnoha místech pak můžeš dostat i slevu za vlastní kelímek.

Sklenička/hrníček na kafe a brčka.

Pijáci drinků, domácích limonád (nebo prasátka srkající pivo brčkem, aby „ji dřív měli“), se mohou vybavit znovupoužitelným brčkem, pokud to bez něj skutečně nezvládnou. Na trhu se objevují v kovu, skle, nebo bambusu. Skleněná se nejlépe udržují čistá, kovová nebo bambusová se zas hodí na cesty.
Belador se mi tu směje, že zmíněná prasátka asi na více použitelná brčka nenalákám. Má pravdu 😀

Pokud se ti téma redukce odpadu líbí a nechceš, aby ti unikaly novinky, zákulisní informace, komentáře a jiné postřehy, dej stránce bejkuvmls like na facebooku, ať už ti nic neunikne!

Podpoř mě!

Přidej si Bejkův mls na FB!
Napiš mi vzkaz do komentáře!
Odebírej mlsný zpravodaj!
Pozvi mě na jasmínový čaj!

Leave a Reply