Vincenc Zahradník. Kdo to byl a co dělal?
Letošní léto jsem měl příležitost se seznámit s krajem Českého středohoří. V důsledku toho jsem narazil na možnost ubytování na faře v Zubrnicích. Okamžitě mě zaujala. Neoplývám zrovna dvakrát láskou k unifikovaným hotelovým pokojům. V mých očích jsou příliš odtržené od mých potřeb, přijdou mi až trochu nadneseně jako „zlatá klec“. Naopak fara na mě působila hned příjemným dojmem. Dostalo se mi tak možnosti se kromě příjemného ubytování nečekaně dostat i k myšlenkám člověka, o jehož existenci jsem neměl do té doby ani ponětí. Tím člověkem je Vincenc Zahradník.
V článku se tak dozvíš o Vincenci Zahradníkovi, člověku, jehož dvě stě let staré myšlenky rozhodně stojí za zamyšlení i v dnešní době. Nápad na tento článek vznikl po přečtení knihy Kuchařka na život [1], kterou jsem našel na faře na polici. Ačkoliv jsem si s sebou vezl svých vlastních knih dost, Kuchařka na život mě okamžitě zaujala. Knihu vydala současná majitelka a restauratérka fary, paní Ilona Rožková.
Poznámka: nejedná se o recenzi knihy. Článek volně předkládá myšlenky a citáty Vincence, které jsem si během čtení poznamenal. A samozřejmě moje subjektivní komentáře k nim.
Tento příspěvek si můžeš i poslechnout přímo z přehrávače vedle, nebo na Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.
Kdo že to tedy byl ten Vincenc Zahradník?
Vincenc Zahradník byl český kněz, filosof a spisovatel, který žil před dvěma staletími. Zajímavé je, že myšlenky Vincence jsou stále aktuální i když samozřejmě protkané křesťanským pojetím víry. Nicméně v nich nejsou žádná dogmata, ani pachuť církve jakožto instituce. Naopak. Myšlenky Vincence se v mnohém shodují s dnešními osobnostně rozvojovými knihami, s přesahem k duchovnu.
„Lidé musí něco důležitého vykonávat, jinak pustnou.“
Vincenc Zahradník
Co víc! Vincenc zastával názor, že posláním kněze je ve svých kázáních „nestrašit“. Naopak: roli kněze chápal jako příležitost k motivaci lidí k růstu, k přispívání směrem k lepšímu světu. Byl si vědom toho, že běžný lid nemá čas a sílu po celodenním lopocení ještě po večerech studovat filosofická pojednání. Podle něj měl kněz studovat místo lidu a skrz svá kázání ho pak motivovat, snažit se jej duchovně pozvedat. Vyžadoval, aby na sobě člověk neustále pracoval, byl blažený a rozšiřoval obecné blaho.
Bajky
Vincenc zahradník psal také bajky [2]. Několik mě jich zaujalo, ty na následujících fotografiích nejvíc (fotografie vznikly se souhlasem autorky).
Oblíbené
Vybrané citace z knihy
Pokud bych z knihy měl vypíchnout jedinou myšlenku, byla by to myšlenka následující, vyjádřena oběma autory:
„Každý si vybíráme, jak budeme myslet, jak vnímat, co budeme považovat za důležité.“
Ilona Rožková
„Mnohý zde na zemi má peklo, poněvadž zde
Vincenc Zahradník
v pekle býti chce.“
Přičemž Vincencův výrok je jedním z mnoha příkladů, svědčících o autorově „osvícenosti“ (řečeno před dvěma staletími, navíc církevním příslušníkem!). Další z jeho motivačních vět, jednoduše, pro lidi:
„Pečuj o to, abys měl zdravé tělo, aby v něm i zdravá duše s radostí a mnohým potěšením obývala…“
Vincenc Zahradník
„Většinu poučných úsloví hned zapomeneme. Neškodí ale uslyšet je. Nádobka na balzám voní ještě dlouho poté, co se balzám spotřebuje.“
Vincenc Zahradník
No a samozřejmě aby se mi nelíbil následující citát:
„Největší radost spisovatele proudí ze dvou zdrojů: z tvorby myšlenek a představy, že bude prospěšný. Kdo píše z jiného puzení, je určitě špatný spisovatel.“
Vincenc Zahradník
Odkaz Vincence Zahradníka do dnešní doby
Motivace, růst a výklad Bible ve Vincencově pojetí mi přivedl na mysl jiného kněze, jehož styl odpovídá stylu Vincencově. Je to americký kněz a spisovatel Will Bowen. Při čtení jeho knih také žasnu nad tím, jak dokáže křesťanský duchovní odhodit veškerý „církevní balast“ a vysvětlovat pasáže Bible jako knihu o osobním rozvoji.
Vincenc Zahradník svými myšlenkami ovlivňoval tehdejší svět a díky práci paní Ilony a jejích přátel ovlivňuje i ten současný. Nebo paní Ilona skrz Vincence? Při čtení jsem několikrát ocenil právě její hluboká sdílení, která knize dodávají na velikosti.
Tento článek je vlastně takovým ukázkovým případem vlivu jednotlivce, o kterém jsem se rozepisoval dříve (Od jednotlivce k síťovce a objevení Zero Waste): skoro zapomenutý kněz dnes po znovuobjevení opět předává své myšlenky, stejně jako samotná práce paní Ilony Rožkové, ať už na knize, v Centru Vincence Zahradníka nebo „jen“ na faře.
Reference
[1] Kuchařka na život, aneb, Ze života faráře Vincence Zahradníka. Zubrnice: Ilona Rožková, Centrum Vincence Zahradníka, [2017]. ISBN 978-80-270-1258-9.[2] ZAHRADNÍK, Vincenc. Bajky Vincence Zahradníka. Zubrnice: Ilona Rožková, Centrum Vincence Zahradníka, [2017]. ISBN 978-80-270-2124-6.