Bezobalový obchod a jak se v něm nakupuje?
Po minisérii o bioodpadu (první, druhý a třetí článek) a kompostování se nyní vracím k tématu zero-waste. Zakončil jsem ho článkem o redukci odpadu při nákupu potravin. Tento článek na něj přímo navazuje a to se zaměřením na bezobalový obchod, který je významným ulehčením na cestě k bezodpadové domácnosti.
Z mého okolí ke mě směřují nejčastěji tyto dotazy: jak se v takovém bezobalovém obchodu nakupuje? Co se tam dá vůbec koupit? A není to dražší než v klasických obchodech? Na první dva dotazy odpovím v tomto článku, poslední dotaz si nechám na příště, kde ho důkladně rozeberu na základě sesbíraných dat.
Níže najdeš i video, které jsem natočil pro rozptýlení obav z nakupování v bezobalovém obchodě. Dozvíš se v něm, jak to v takovém bezobalovém obchodě chodí, co tam můžeš koupit atd.
Tento příspěvek si můžeš i poslechnout přímo z přehrávače vedle, nebo na Spotify, Apple Podcasts, Deezer, Podchaser, Podcast Addict, či Google Podcasts.
Jak zjistit, zda je ve tvém okolí bezobalový obchod?
Už dávno neplatí, že bezobalový obchod je k nalezení jenom v největších městech republiky. Pro usnadnění orientace existuje mapa, kde jsou bezobaly hezky sdruženy. Ne vždy jsou informace aktuální, ale pro základní přehled funguje mapa skvěle.
Jaký sortiment bezobalový obchod nabízí?
Sortiment bezobalových obchodů bych připodobnil k prodejnám zdravé výživy. Najdou se tam tedy základní potraviny, jako jsou obiloviny, luštěniny, rýže, sušené ovoce, semínka, ořechy, koření, oleje…, a také ekologická drogerie: od mýdel a šamponů, přes prací prostředky, prášky do myčky, až po úklidové prostředky. V některých bezobalech pak také mlékárenské a masné výrobky a pečivo. Ty jsou většinou z lokálních farem.
V bezobalových prodejnách můžete také narazit na potraviny, které se jinde velmi špatně shání. Například sušené plody moruše, nebo bezfosfátový kypřící prášek. K dispozici bývají i další pomůcky jako: miswak (větvička nahrazující zubní kartáček), kompostovatelné zubní nitě nebo třeba menstruační kalíšky.
Dobrým příkladem sortimentu bezobalového obchodu může být Pavlův bezobal (nejpřehlednější obsah sortimentu zobrazíš přes “rychlou objednávku”). Obchod funguje jako pultový prodej, anebo si zboží můžeš objednat také přes e-shop, nechat si ho navážit a pak si ho vyzvednout. Stručnější výčet sortimentu můžeš získat v druhém pardubickém bezobalu – beZobalce. A atmosféru bezobalového odpadu můžeš načerpat i z mých fotografií tady na blogu.
Bezobalový obchod a samotný nákup v něm
Typy prodejen
Způsob nakupování samozřejmě záleží na typu prodejny. Existují čtyři možné provozy:
- Samoobsluha – zákazník si sám zboží odsypává a váží;
- pultový prodej – zákazník jen předkládá nádoby a říká co chce;
- samoobsluha s již naváženým zbožím – zákazník si tedy odebírá už navážené zboží ve vratných nádobách (většinou na zálohu);
- objednávkový prodej – většinou s vyzvednutím na prodejně, i když existuje i zásilkový bezobal.
Jednotlivé typy prodejen se samozřejmě můžou i různě překrývat. Například v případě pultového typu obchodu můžeš ráno předat sklenice s popisky, co kam žádáš a odpoledne si můžeš připravený nákup vyzvednout. Odpadá pak případné čekání ve frontě.
Příprava na nákup
Příprava je potřeba, ať už se jedná o samoobslužný bezobal nebo pultový prodej. V obou případech budeš potřebovat nákupní seznam, podle kterého si připravíš prázdné nádoby. Ty si nemusíš kupovat, ale můžeš využít ty, co máš doma. Fajnové nádoby jsou například sklenice od medu nebo od okurek. Pokud máš nějaké plastové potravinové dózy, tak ty jsou samozřejmě také super! A použít se dají i lahve od mléka, kefíru nebo pasírovaných rajčat. Lahve jsou kromě tekutin vhodné i na drobná semínka jako chia, lněná, sezam atd.
Průběh nákupu
Popis samoobslužného bezobalového obchodu si můžeš přečíst například na stránkách prvního českého bezobalu. Já se rozepíšu jen o pultovém prodeji. Jednak proto, že jiné v San Piegu nemáme, druhak protože se jedná o nejčastější typ bezobalu. No, “rozepíšu” – není to raketová věda, takže je to jen pár odrážek:
- Řekneš, co chceš a přistavíš obal na váhu.
- Obsluha odváží sklenici, naplní obal požadovanou potravinou a zváží.
- Množství zanese do pokladního systému a pokračuje se s další položkou.
Bezobalový obchod a výhody nakupování v něm
Kromě toho, že nemusíš lítat každou chvíli s košem, plasty a papírem, má nakupování v bezobalu další výhody:
- Kupuješ skutečně jen to, co potřebuješ – neseš si s sebou omezený počet sklenic.
- Odpadá jakýkoliv marketing výrobců nebo obchodu, kde jsi “lákán” nakupovat něco, pro co jsi ve skutečnosti nepřišel.
- Vidíš skutečně potravinu, kterou si kupuješ. Náhle neprodává obal, takže líbivé potisky, lákavý marketing, přidané vitamíny a další “klamavé kecy v kleci” odpadají. Také nekupuješ “drahý vzduch”, kterým jsou obaly mnohdy naplněny, aby měl kupující pocit, že si kupuje “hodně muziky”.
- Nakupování v bezobalu má jakousi auru posvátnosti – vidět tolik skutečných potravin na jednom místě, ty barvy… to žádný grafik nevymyslí 🙂 Někdy si tam připadám, jako bych byl v luxusní kavárně.
- Bezobal je jakousi oázou klidu a zpomalení.
- Slézají se tam zajímaví lidé 🙂 Tedy lidé, kterým nedělá problém udělat něco trochu jinak.
- Nakupování má “pozitivní” a poklidný nádech. Vždy odcházím s úsměvem, což se mi při nakupování v supermarketech nestávalo. Z nich jsem naopak odcházel otrávenej a nakupování jsem bral jako “nutnost”, ze které jsem se pak doma musel vzpamatovávat.
- Koupíš si skutečně takové množství, jaké potřebuješ. To se hodí především u nových produktů, se kterými nemáš zkušenost, a tak nevíš, jestli ti budou vyhovovat. To je cenné nejen u potravin, ale i u drogerie: můžeš tak vyzkoušet různé prací gely, prášky do myčky atd. Už se ti tedy nestane, že bys vyhazoval do koše v podstatě netknuté balení, které ti, ať už z jakéhokoliv důvodu, nevyhovuje.
Nevýhody nakupování v bezobalovém obchodě
Jako vše, i nakupování v bezobalu má své nevýhody. Hold se třeba někdy stane, že produkt, pro který jsi přišel, prostě není. Není to supermarket, kde se tohle řeší velkými sklady, a tudíž často velkým plýtváním. Oproti tomu v bezobalu klidně uslyšíš: “Nemáme, přijde …” Přijde mi to podobné, jako když si člověk poprvé dovolí přiznat, že neví. Nemusíme mít názor na vše a říct: “Já nevím” může být někdy dost úlevné. Ačkoliv okolí tě asi nebude moc chápat (přece jen, dnes má mnoho z nás názor na všechno po přečtení jednoho článku na netu :D). Ale pojďme na ty nevýhody:
- Za předpokladu, že použiješ sklenice, tak při cestě do bezobalu budeš cinkat jako alkáč. To je nepříjemné, když jdeš například v práci přes recepci 😀 Ale ty víš proč to děláš a tohle jsou vtipné bonusy kolem toho 🙂 Pokud samozřejmě v práci skutečně nechlastáš, to bys na sebe pak zbytečně upozorňoval 😀
- Doma můžeš často přesypávat z větších sklenic do menších, abys ty větší vzal s sebou do bezobalu. Ale ve výsledku to je zábava a s každou dosypanou potravinou tě zahřeje pocit, že nevznikl obal.
- Batoh může být sakra těžší – dobrý trénink na letní výletění a turistické přechody 🙂
- Riziko rozbití sklenice – za pět let, co takhle nakupuju (březen 22), se mi to stalo jednou a to ještě kvůli tomu, že jsem přecpal batoh a rozjel se mi zip. Jedna rozbitá sklenice tak byla ještě úspěch.
- Nenakoupíš vše pod jednou střechou – bezobal, zelenina, masna, pekárna, čajovna… ale zase potkáš spousty zajímavých lidí (a to píše introvert jak poleno!).
Oblíbené příspěvky
Pokud by měl být jediným argumentem pro nenakupování v bezobalu čas, pak je možná dobrý moment se zamyslet nad “křeččím kolem života”. O tom, jak to kolo zpomalit, se možná rozepíšu jindy. Pokud bys na mě chtěl zatlačit, abych tomu dal prioritu, tak mi dej klidně vědět do komentáře nebo mě přímo kontaktuj. 🙂 Nebo pokud by si chtěl třeba jen zajít na čaj/pivko a probrat situaci osobně.
Závěr
Doufám, že jsem rozptýlil tvé pochyby a dáš bezobalu šanci. Kdybys měl nějaké dotazy, klidně se ptej. Pokud budu vědět, poradím. Pokud ne, pak ti napíšu, že nevím🙂 Ptát se můžeš v komentáři, veřejně na sítích nebo formou soukromých zpráv. Využít můžeš také kontaktní formulář na webu. Třeba pak o tvůj dotaz článek rozšířím nebo mi dáš podmět na téma jiného článku. A příště už avizované srovnání cen bezobal x supermarket.
Děkuju za přečtení až do konce. Podívej se i na můj čerstvě rozjetý instagram a začni mlsat i tam! Oproti facebooku je obsah trochu jiný.